Pretraživanje tekstova
Sremski pčelari su u proteklom periodu zauzeti radovima u svojim pčelinjacima, ali su našli vremena za edukaciju. Konstantno se susreću sa svojim kolegama iz okruženja: razmenjuju iskustva, ali i informišu javnost o značaju pčele u našem ekosistemu.
Društvo pčelara "Srem" Nikinci okuplja blizu 40 članova koji su zadovoljni trenutnom situacijom u svojim pčelinjacima.
"Mi kao društvo pčelara postojimo od 2006. godine, i uglavnom imamo od 30 do 40 članova. Najveći akcenat stavljamo na predavanja koja se tiču zaštite pčela od bolesti, kako bismo sprečili zarazne bolesti koje su se u poslednje vreme pojavile na našoj teritoriji. ", kaže predsednik Društva pčelara "Srem" Saša Fekete, dodajući da promene u klimi utiču na pčele, ali se trude da to prevaziđu.
"Jedan od načina je da se mi pčelari udružujemo, posećujemo, razmenjujemo iskustva, da slušamo i organizujemo predavanja kako bismo naučili da se postavimo u nekim nelagodnim situacijama koje nam dolaze."
Pored aktuelnih radova u pčelinjaku, pčelari veoma često organizuju razna predavanja i edukacije. Jedno takvo je nedavno održano baš u Nikincima. Tema predavanja je bila "Na krilima života", jedna drugačija prezentacija u odnosu na neke zastupljene u pčelarstvu. Akcenat je na pčeli, na njenoj ulozi i značaju za čovečanstvu, kao i značaj svih pčelinjih proizvoda koji su manje zastupljeni u odnosu na med, iako nam pčela daje još mnogo proizvoda koji su izuzetno zdravi.
"Značaj toga da svi, ne samo pčelari znaju koliko su pčele važne je ogroman. Pčela je najveći oprašivač, ona je ta koja je ključna za razmnožavanje biljaka, bez biljne flore nema života ni nas. Zato je poruka svima: sačuvajte pčelu jer ona je naš život. Drugih oprašivača nema, zamena ne postoji", kaže članica Društva i organizator predavanja Maja Gršić i dodaje da su svesni da neki preparati moraju da se primenjuju.
Ipak, njihova molba je da se pčelari obaveste na vreme da bi ostali mogli na vreme da zaštite i zatvore pčele u košnice.
"Ima rezultata jer smo aktivni i u pogledu ovakvih edukativnih predavanja. Od sebe dajemo maksimum da edukujemo poljoprivrednike, voćare, povrtare, ratare, o pravilnoj primeni insekticida i pesticida."
Ona napominje da ni proizvođači ne mogu bez njih.
"Dogovori postoje, konkretno moj pčelinjak se nalazi pored Al Dahre. Znam da oni u svoj posed dovode pčelare sa košnicama i plaćaju pčelarima da njihove pčele oprašuju voćnjak. Rezultata ima jer se poštuje lepa reč, a i mi se trudimo da se ova priča čuje za dobrobit svih", kaže Gršićeva.
Kako napominje, ima i onih koji su nesavesni, neki i nenamerno načine štetu, ali poštuje se zakonska regulativa i dogovori da se štite pčele.
"To još uvek nije dovoljno, jer se dešava da dođe do trovanja pčela i zato moramo stalno i iznova da naše dobre komšije obaveštavamo i edukujemo o značaju pčela i primeni pesticida na pravilan način."
Pčelari veoma rado razmenjuju iskustva i podržavaju jedni druge. Dobar primer za to je i dolazak tuzlanskih pčelara u Srem.
"Iskustva pčelara u Srbiji i kod nas u BiH nisu ista, paša je različita, kod vas je to paša na industrijskom bilju, mi više koristimo samoniklo bilje. Veliku podršku smo imali od Maje kada smo ušli u projekat zaštite Majevičkog meda budući da ovde već ima meda koji ima oznaku geografskog zaštićenog porekla. Bavim se kontrolom pčelinjih proizvoda i to je bila moja magistarska teza - Pčele kao bioindikator zagađenja životne sredine i koliko se to rezultira na kvalitet meda", kaže mr Selma Kunić ispred Gradskog pčelarskog društva "Nektar" iz Tuzla.
"Med treba konzimirati, udruženja treba da edukuju potrošače, ne treba ga samo jesti u stanju bolesti i potrebe već ga kontinuirano koristiti."
Pčelari su saglasni u oceni da svi treba da forsiraju i ističu značaj drugih pčelinjih proizvoda jer pored meda tu su mleč, propolis, perga, pčelinji otrov, vosak itd.
Tagovi
Edukacija pčelara Pčelarsko društvo Srem Maja Gršić Selma Kunić Oprašivanje Voćari Pesticidi
Autor
Više [+]
Glavni i odgovorni urednik televizije "Fruška gora", autor i voditelj poljoprivredne emisije "Zdrav domaćin".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.