Pretraživanje tekstova
Radovi koje ćemo obavljati u pretposlednjem mesecu u godini, važni su za uspešno zimovanje pčela.
Novembar je mesec u kojem pčele ulaze u "zimski san". Pčelinjak je zavisno od lokacije većinom u mirovanju, pa je to pčelarima vreme za završne radove i pripreme za nadolazeću zimu.
Najvažniji posao je kontrola zimskih zaliha. Pčelar treba da proveri da li ima dovoljno meda i polena za prehranu pčela tokom cele zime. Ako je potrebno, trebao bi da doda med, polen ili pogače.
Kao i kod tretmana protiv varoze, treba pregledati ne samo neke, već sve zajednice u pčelinjaku. Proveriti stanje legla, prisutnost matice, ima li znakova bolesti ili štetočina kao što su voluharice i miševi. Ako je potrebno, u zavisnosti o čemu se radi, treba preduzeti odgovarajuće mere.
U novembru se košnice ako to nije odrađeno pre "zatvaraju" češljevima, stavljanjem stiropora ili najlona na vrh košnice (kod LR-a) kako bi se pčele zaštitile od hladnoće i prodora miševa i rovki.
Osim navedenih poslova, mogu da se obave i sledeći radovi:
Da bi pčele preživele zimu, potrebno im je obezbediti dovoljno hrane, toplote i zaštite od štetočina. Potrebno im je dovoljno meda i polena za prehranu tokom cele zime.
Pčele se greju sopstvenim telima, gibanjem mišića. Zato je važno da je košnica dobro izolovana kako bi se pčele zaštitile od hladnoće.
Pčele mogu da budu napadnute od raznih štetočina, kao što su varoa, nozemoza i gljivice. Pčelar treba poduzeti odgovarajuće mere za njihovu zaštitu. U nekim predelima postoji i opasnost od medveda koji i tokom zimskih meseci mogu da posete pčelinjak u potrazi za hranom.
Radovi u pčelinjaku u novembru su važni za uspešno zimovanje pčela. Pčelar treba pažljivo da obavi sve potrebne radove, a ne samo neke, kako bi obezbedio zajednicama da budu zdrave i spremne za nadolazeću zimu.
Tagovi
Radovi u studenom Priprema za zimu Pregled zajednica Novembar u pčelinjaku Zaštita od štetočina
Autor
Više [+]
Pčelar praktičar, koji svakodnevno svojim poznanicima uporno dosađuje neprestano pričajući o pčelama i njihovoj korisnosti za životnu sredinu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!