Pretraživanje tekstova
Prva urbana košnica nalazi se u Ulici Gavrila Principa, u Beogradu. Prilikom njenog postavljanja priređena i degustacija inovativnih proizvoda iz startapa "Happy Honey", koji kombinuje prirodni med sa voćem i drugim dodacima.
U Dizajn Inkubatoru "Nova Iskra", krajem prošle sedmice, postavljena je prva urbana košnica u Beogradu. Ona se nalazi u Ulici Gavrila Principa, a tom prilikom je priređena i degustacija inovativnih proizvoda iz startapa "Happy Honey", koji kombinuje prirodni med sa voćem i drugim dodacima.
Kako prenosi SPOS, "Nova Iskra" je već pokrenila nekoliko inicijativa, a jedna od njih je urbana bašta, u kojoj se nalazi preko 50 biljaka iz različitih delova sveta, pokazujući da radno mesto u centru grada može da bude u dodiru sa prirodom. Prvu beogradsku urbanu košnicu donirao je pčelar iz Ražnja, Marko Mijajlović. On je ovom prilikom istakao da ljudi od pčela mogu da nauče ceo životni ciklus, od toga ko je vodilja u roju do zajedničke nabavke hrane i proizvodnje čistog meda.
Pčelarenje u gradskim sredinama postaje trend koji je sve prisutniji u mnogim zemljama. Urbano pčelarstvo se razvija u velikim gradovima Severne Amerike i Evrope, najbolji primer koji to dokazuje su košnice postavljene na krovu zgrade Evropske agencije za zaštitu prirodne sredine u Kopenhagenu ili na zgradi nemačkog parlamenta u Berlinu. Od nedavno i glavni grad Srbije počinje da prati te trendove, pa ćemo uskoro moći da vidimo košnice i na ravnim krovovima Beograda.
Pretpostavka je da su gradovi dobar prostor za život pčela jer one tu imaju dovoljno hrane zbog gradskih parkova i zelenih površina na kojima se ne upotrebljavaju pesticidi. Na primer, glavni grad Austrije, Beč, dom je mnogih pčelinjih rojeva kojih je dosada izbrojano preko 5000, a zanimljivo je to da o njima brine 600 pčelara.
Osim toga što su nezamenljiva karika u zdravom ekosistemu i oprašivači većine biljaka, pčele su visoko organizovane zajednice od kojih možemo mnogo da naučimo o rukovođenju, međusobnoj komunikaciji i proizvodnji vrhunskih proizvoda. Zato će, kako tvrde domaćini, košnica u "Novoj Iskri" taj izuzetno važan deo prirode postaviti na vidljivo mesto da bi nas podsetila i naučila da ova sićušna, vredna stvorenja imaju značajnu ulogu u našim užurbanim životima.
Foto: Heifer International / Flickr
Izvori
Tagovi
Pčele Pčelarstvo Beograd Nova Iskra Med Urbana košnica SPOS Happy Honey Beč Berlin Kopenhagen Marko Mijajlović Ražanj Evropa Amerika Pčelari
Autor
Marinko je profesor književnosti s višegodišnjim novinarskim iskustvom u elektronskim medijima. Naročito je zainteresovan za teme i zbivanja u agraru, a zamenik je urednika na Agroklubu.
Možda te još interesuje
Izdvojeni tekstovi
Izdvojeni oglasi
KLUB
Djjuuric Petar,
pre 1 godinu
bojim se da ce moci izdrzati u gradskoj sredini, ako ih niko ne bude pazio i pomagao, bice mi zao al naj verovatnije ce propasti, jeste to vredan insekt, al zahteva dosta i paznje i neznosti
Danilo Brkić
pre 1 godinu
Važno je istaći da se pčelinja društva postavlaju u gradovima iz ekoloških razloga. Njihova uloga nije komercijalno prikupljanje meda, već monitoring zagađenosti životne sredine. Pčele, svojim načinom prikupljanja polena i nektara predstavlaju "koncentrator" štetnih materija i na taj način olakšavaju praćenje kvaliteta životne sredine. Tako je moguće pratiti prisustvo teških metala, prisustvo radionulida itd.