Pretraživanje tekstova
Naučnici došli do novih saznanja kada je reč o parazitima pčela.
Krpelj - varoa, najveća štetočina pčela, hrani se kako masnim tkivom, tako i hemolimfom ovih insekata, pokazuju najnovija istraživanja, a prenosi Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS). Ovime je opovrgnuta dosadašnja teorija od pre pet godina po kojoj se varoa hrani isključivo tkivom pčela.
Kineski naučnici sproveli su niz eksperimenata kojima su došli do novih saznanja. Istraživanje su obavili stručnjaci iz Državne laboratorije resursnih insekata, Instituta za pčelarska istraživanja Kineske akademije poljoprivrednih nauka u Pekingu. Ipak, ova nova saznanja ne znače da prethodno istraživanje nije bilo tačno, već je tačno samo u uslovima u kojima je sprovedeno. Najnovije istraživanje je mnogo šire i pokazalo je da stvari nisu tako jednostavne.
Različita testiranja na varou i važnost suzbijanja po prestanku legla
Primarni cilj nove studije bio je da se napravi razlika između hranjenja hemolimfom i masnim tkivom.
Serijom eksperimenata kineski naučnici sada su pokazali da se varoa hrani prvenstveno hemolimfom tokom svoje reproduktivne životne faze, dok parazitira u leglu pčela. Povezujući lokaciju mesta hranjenja sa lokacijom tkiva domaćina tokom razvoja domaćina, demonstrirana je akumulacija bio obojene hemolimfe kod krpelja. Utvrđeno je da proteini od domaćina u krpeljima uglavnom potiču iz hemolimfe.
Istražili su i mesto hranjenja varoe na lutkama medonosne pčele jer se izvor ishrane za parazite u velikoj meri može odrediti mestom parazitiranja na domaćinu. Kvantitativno je potvrđeno da krpelj začetnica priprema jedinstveno mesto za hranjenje na domaćinu lutke za sebe i svoje potomstvo. Sa 90 odsto svih uočenih perforacija, abdomen je poželjna lokacija za hranjenje varoe.
Iako se varoa hrani prvenstveno masnim tkivom odraslih insekata, veći deo životnog ciklusa ovog parazita sastoji se od reproduktivne faze tokom koje se krpelji hrane u leglu pčela. Zato su istraživačili postavili hipotezu da se hrana varoe naizmenično menja između masnog tkiva i hemolimfe kao primarnog izvora hrane.
Izvori
Tagovi
Istraživanje SPOS Varoa Pčelinji krpelj Masno tkivo pčele Hemolimfa
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!