Razlike između siromašnih i bogatih će biti još više izražene, a siromašne regije će biti fokusirane na uvoz osnovne hrane, predviđa FAO.
Organizacija za hranu i poljoprivredu FAO saopštila je u svom izveštaju Pogled na hranu (engl. Food Outlook, op.ur.) da će globalni trošak za uvoz ove vrste proizvoda porasti na 1,94 biliona dolara u 2022. godini, što je više nego što se očekivalo. To je rekord svih vremena i povećanje od 10 odsto u odnosu na rekordni nivo iz 2021. godine.
Očekuje se da će doći do usporavanja ovog tempa zbog visokih cena i male kupovne moći zemalja uvoznica. Za siromašne države s niskim prihodima račun za uvoz će se smanjiti za 10 odsto, što povlači problem dostupnosti hrane.
"Ovo su alarmantni znakovi iz perspektive prehrambene bezbednosti", upozoravaju iz FAO-a. Navode da je uvoznicima teško finansirati rastuće međunarodne troškove pa predviđaju kako više neće moći biti otporne na više međunarodne cene. Naglašavaju da će razlike između siromašnih i bogatih biti još više izražene i da će siromašne regije biti fokusirane na uvoz osnovne hrane.
Pišu i kako raste uvoz poljoprivrednih inputa, uključujući đubriva, na 424 milijarde dolara u 2022. godini. Prognoziraju da će se negativne posledice po globalnu poljoprivrednu proizvodnju i prehrambenu bezbednost najverovatnije produžiti do 2023. godine.
Ističu da su na rekordnom nivou ili blizu njega zalihe većine glavnih roba, ali više faktora ukazuje na zategnutost tržišta. U sezoni 2022./23. predviđa se da će svetska proizvodnja pšenice dostići rekordnih 784 miliona tona podstaknuta značajnim oporavkom žetve u Kanadi i Rusiji. Navode da se akumulacije očekuju uglavnom u ove dve zemlje, dok se pad nivoa zaliha za osam odsto prognozira u ostatku sveta.
Ali, zalihe krupnozrnih žitarica će pasti na najniže nivoe od 2013. zbog njihovog smanjenja u velikim zemljama, a kao rezultat očekivanog pada proizvodnje koja će u 2022. pasti za 2,8 odsto na 1.467 miliona tona. Za pirinač će ostati na prosečnom nivou, dok će se globalna proizvodnja uljarica oporaviti i dostići najviši nivo u istoriji u marketinškoj godini 2022./23. godini. Kada je reč o soji i uljanoj repici, one će nadoknaditi manju količnu semena suncokreta.
Globalna proizvodnja šećera će se povećati, što je uslovljeno oporavkom brazilskog uzgoja i većih useva u Kini i Tajlandu, dok će se potražnja lagano smanjiti.
U 2022. svetska proizvodnja mesa i mlečnih proizvoda će doživeti lagani porast, kao i ukupna proizvodnja u ribarstvu i akvakulturi gde će biti rast od 1,2 odsto, uz povećanje od 2,6 odsto u akvakulturi za koju se očekuje da će više nego nadoknaditi blagi pad lovnog ribarstva.
Tagovi
Autorka