Ako se novi GMO-i uvedu bez odgovarajuće regulacije i zaštite, to bi imalo ozbiljan ekonomski uticaj na male i srednje poljoprivrednike u Evropi, upozorava više od 200 organizacija pozivajući čelnike EU da odbace deregulaciju genetski modifikovanih organizama
Države članice EU trenutno raspravljaju o predlogu zakona koji bi omogućio lakšu upotrebu novih genetski modifikovanih organizama (GMO-a), poznatih kao nove tehnologije genetske modifikacije (NGT).
Ako ovaj zakon bude usvojen, moglo bi doći do ozbiljnih posledica po poljoprivrednike, male proizvođače i potrošače, bioraznolikost i prehrambenu nezavisnot u EU, upozorava u zajedničkoj izjavi više od 200 organizacija kojom pozivaju čelnike EU da zaustave deregulaciju GMO-a u EU.
Kako pojašnjavaju, novi predlog zakona uključuje mnoge GMO-e koji ne bi podlegali rigoroznim sigurnosnim proverama, kakve su bile obavezne za one "tradicionalne".
Nove tehnologije omogućavaju proizvodnju useva koji su genetski modifikovani, ali na način koji ih izuzima od postojeće regulacije i sigurnosnih testova. To znači da bi moglo doći do puštanja tih useva u prehrambeni lanac bez odgovarajuće procene njihovih potencijalnih rizika za zdravlje ljudi i životnu sredinu.
Osim toga, zakon bi omogućio uvođenje novih genetski modifikovanih organizama u Evropu bez obveze označavanja tih proizvoda na tržištu.
To bi, smatraju, dovelo do toga da potrošači ne bi mogli da razlikuju koji su proizvodi napravljeni od GMO-a, stvarajući ozbiljan problem za one koji žele da izbegnu konzumaciju genetski modifikovane hrane, ali i za proizvođače koji se protive tome.
Dalje, kažu, ako se novi GMO-i uvedu bez odgovarajuće regulacije i zaštite, to bi imalo ozbiljan ekonomski uticaj na male i srednje poljoprivrednike u Evropi.
Genetski modifikovani ujevi najčešće su pod patentima velikih korporacija, što znači da bi poljoprivrednici bili prisiljeni da kupuju skupo seme od tih kompanija, a time bi izgubili slobodu u odabiru semena i povećali svoje troškove.
Takođe, usevi koji nisu genetski modifikovani mogli bi biti kontaminirani GMO-ima, što bi ugrozilo ekološke i GMO-slobodne sektore, jer bi postalo gotovo nemoguće pratiti poreklo semena i garantovati da nije došlo do kontaminacije.
Deregulacija novih genetski modifikovanih organizama isto bi tako prema njima mogla dovesti do povećanja tužbi protiv poljoprivrednika, jer bi se velike korporacije mogle pozivati na patente i tužiti male poljoprivrednike koji ne žele da koriste GMO-semenje.
Ističu i da naučnici iz Francuske, Nemačke i Austrije upozoravaju na moguće opasnosti od novih GMO-a za životnu sredinu i zdravlje ljudi.
Neke od potencijalnih pretnji uključuju negativne efekte na biološku raznolikost, toksičnost, alergije, kao i širenje novih bolesti.
S obzirom na visoke troškove razvoja novih tehnologija i genetski modifikovanih useva, teško je verovati da će ove promene doneti stvarne koristi poljoprivredi, posebno u kontekstu klimatskih promena.
Suša, visoke temperature i druge nepogode već su postale veliki izazov za poljoprivrednike, a tradicionalni pristupi, poput održivih metoda i inovacija koje ne uključuju GMO, već pokazuju bolje rezultate u prilagođavanju na ove stresne uslove.
"Evropska unija je bila predvodnik u zaštiti ekološkog sektora i održive poljoprivrede. Međutim, predlog da se novi GMO-i oslobode obaveznih sigurnosnih testova, označavanja i sljedivosti predstavlja ozbiljnu pretnju za opstanak ekološkog sektora", stoji u zajedničkoj izjavi.
Poljoprivrednici koji se bave ekološkom proizvodnjom mogli bi, kažu, biti prisiljeni da snose dodatne troškove kako bi dokazali da njihovi usevi nisu kontaminirani GMO-ima, jer će biti teže pratiti poreklo svih useva.
Takođe, predlog zakona smanjuje pravo država članica da samostalno odlučuju o proizvodnji genetski modifikovanih organizama na svojoj teritoriji.
Ovde se, ističu, ne radi samo o političkom pitanju, već o temeljnim pravima i slobodama, jer bi države trebale da imaju mogućnost da zabrane ili ograniče upotrebu novih GMO-a, kako bi zaštitile svoje poljoprivredne sektore i potrošače.
Stoga više od 200 organizacija poziva sve zemlje EU da ozbiljno razmotre ovaj predlog zakona i da odbace deregulaciju novih GMO-a.
Potrebno je da svi GMO-i, uključujući nove tehnologije genetske modifikacije, budu podvrgnuti odgovarajućim procenama rizika, označavanju i sledivosti, kako bi se osigurala sigurnost za životnu sredinu, zdravlje i poljoprivrednu industriju.
Takođe, naglašavaju, poljoprivrednici i potrošači moraju da imaju pravo izbora, i to pravo ne sme biti ugroženo zbog interesa velikih korporacija.
Ovaj zakon mogao bi ozbiljno da ugrozi raznovrsnost poljoprivrede u EU, poveća troškove za male i srednje poljoprivrednike, smanji izbor potrošača i, dugoročno, stvori nepopravljive štete za životnu sredinu i zdravlje ljudi.
Odbijanjem ovog predloga EU može pokazati da ceni ekološke standarde i pravo građana na zdravu i sigurnu hranu, zaključuju.
Tagovi
Autor