Razgovarali smo sa iskusnim lovcima koji za Agroklub pričaju koliko je bezbednost tokom lova važna, ali i najvažnije, kako izbeći greške koje mogu biti opasne i po život.
Svedoci smo da trenutak nepažnje u lovu može imati ozbiljne posledice, a upravo jedan takav slučaj dogodio se pre nekoliko dana kada je jedan lovac pogodio drugog u nogu na lovištu u okolini Vladičinog Hana. Zato smo razgovarali sa iskusnim lovcima koji za Agroklub pričaju koliko je bezbednost važna, ali i najvažnije, kako izbeći greške koje mogu biti opasne po život.
Nezgode se dešavaju, kažu lovci. Posebno u grupnom lovu na divlje svinje, kada se koristi oružje sa olučenim cevima ili jedinačna zrna iz glatkih cevi. Samo jedan trenutak nepažnje može imati ozbiljne posledice i zato se uvek akcenat stavlja na bezbednost i strogo pridržavanje svih pravila propisanih Pravilnikom o merama bezbednosti u lovištu.
Koliko god uživali u potrazi za zecom, fazanom ili nekom drugom divljom životinjom, lovci napominju da rizik uvek postoji. Lovac iz Bačke Palanke Todor Miškov-Braca ističe da svako od njih kao azbuku mora da zna mere koje su propisane pravilnikom.
"Lovac sam od 1977. godine, imam ogromno iskustvo i znam da svaki lovac mora biti edukovan u rukovanju oružjem. Svi imamo dozvole, ali moramo biti odgovorni", kaže naš sagovornik.
Nošenje adekvatne lovačke uniforme se podrazmeva, a određeni delovi kao što su kapa ili prsluk, moraju biti markirne, jake boje, kako bi se videli i na većoj udaljenosti. S obzirom na to da u lovu učestvuju i psi, takođe je poželjno da njihove ogrlice budu u nekoj od fluorescentnih boja. Preporučljivo je da se na ogrlicu okači zvonce.
Kako nam je objasnio Miškov, pred početak lova svi se okupljaju na zborno mesto gde ih vođa grupe informiše o tome šta se lovi i proverava da li svi imaju adekvatno oružje. Kaže da je viđao i nedisciplinovane i nepažljive lovce koji pušku drže "kao veslo".
"Lovačke puške se moraju adekvatno čuvati i prenositi, ne može da se puni u kuhinji i nosi u kola. Zakonom je regulisano držanje pušaka u posebnim zaključanim ormanima i nedostupno je ukućanima."
Lovio divljač, pa ranio kolegu lovca u nogu
Naš sagovornik kaže da on, na sreću, nije bio svedok nezgoda niti ranjavanja tokom lova, osim situacija kada su pucali na zeca i sitna sačma je padala po čizmama.
Zdenko Kadlik je član je lovačkog društva "Fazan" iz Pivnica, a kaže da se i stariji i mlađi lovci pridržavaju svih mera koje propisuje pravilnik o lovu.
"Veoma je bitno da se do lovišta pravilno nosi puška, u futrolama, koferima, da je odvojena municija. Takođe, na bezbedan način mora da se puni ili prazni puška i da nikada nije uperena u pravcu lovca", rekao nam je Kadlik.
Kako napominje, grupovođa vodi računa o toku lova: evidentira lovce, proverava oružje i vodi dokumentaciju. Naš sagovornik kaže da tokom šest godina, koliko se bavi lovom, nije doživeo niti video neprijatnost upravo zato što se poštuju pravila.
Odredbe Pravilnika o merama bezbednosti u lovu su jasne. Propisuju da se lovačkim oružjem mora rukovati oprezno i odgovorno. Takođe, prilikom odlaska do mesta lova, prelaska na drugo mesto, kratkog prestanka lova i boravka u zatvorenim prostorijama lovačko oružje mora biti ispražnjeno i / ili prelomljeno.
Lovačko oružje se puni posle znaka koji daje stručni pratilac/pratilac/vođa grupe lovaca za početak lova, a prazni posle davanja znaka za završetak lova. Dalje, oružje za lov se puni leđa okrenutih učesnicima lova, tako da se drži koso usmereno nadole ili nagore, a takođe, nikada se ne sme uperiti prema drugom učesniku u lovu.
Nije dozvoljeno pucati na divljač koja se kreće u pravcu drugih učesnika u lovu i kada se drugi učesnici u lovu time ugrožavaju, a u grupnom lovu divljač se ne sme pratiti sa uperenim lovačkim oružjem sve dok ne prođe liniju lovaca. Ubrzač okidanja ("šneler") i optički nišan sa uvećanjem većim od četiri puta u grupnom lovu se ne smeju koristiti i nije dozvoljeno divljač osmatrati pomoću optičkog nišana na lovačkom oružju.
Prilikom nošenja napunjenog lovačkog oružja ruka se ne sme držati na ustima cevi ili na okidaču, odnosno obaraču. Posle pada lovačkog oružja na zemlju ili u sneg ono se mora pregledati radi otklanjanja eventualnih začepljenja ili drugih oštećenja i nedostataka. Važno je i sledeće: mesto na koje je raspoređen, lovac ne sme napuštati u vreme lova bez odobrenja stručnog pratioca ili vođe grupe sve do završetka lova. Svi učesnici u lovu su obavezni da na sebi imaju odgovarajuću obeležavajuću oznaku (traku na kapi ili kapu ili prsluk ili obeležje na ramenom delu prsluka ili jakne) koja je jarke narandžaste, žute, ljubičaste ili crvene boje.
I na kraju, lovci moraju biti osigurani od posledica nesrećnog slučaja - nezgode u lovu, i to za slučaj smrti usled nezgode i slučaj trajnog invaliditeta kao posledice nesrećnog slučaja.
Tagovi
Autorka