Pretraživanje tekstova
Poljoprivrednici iz čačanskog kraja maksimalno upotrebljavaju savremene tehnologije, a jedina prepreka da koriste dronove u setvi je - cena.
Savremena mehanizacija, kao i inovacije, dobro su prihvaćene u čačanskom kraju, u kome poljoprivrednici rado prate trendove. Još uvek ne postoje digitalne farme ali su dronovi - bespilotne letelice kojima se daljinski upravlja, u upotrebi. Koriste se za procenu stanja parcela.
"Dobijate podatke o zaravnjenosti površine, odnosno prisustvu ili odsustvu mikrodepresija, koje jako utiču kako na kvalitet setve, tako i na kvalitet nicanja i kasnije na ukupni kvalitet biljaka, na njihove fiziološke potencijale", kaže za RTS vanredni profesor na Agronomskom fakultetu u Čačku Snežana Tanasković.
Ovaj fakultet razvija softvere za primenu u preciznoj poljoprivredi. Cilj je da se informacione tehnologije povežu sa plodnim poljima i da se uz pomoć savremenih uređaja omogući uvid u svaki deo njive. Tako poljoprivrednik tačno može da vidi kako njegova biljka raste i kako napreduje, pa da na osnovu snimaka predvidi prinos.
"Mi za sada nemamo neko iskustvo sa tim, verovatno će u narednom periodu biti toga i mi ćemo to sigurno prihvatiti ako bude bolje, a očekujemo da bude", rekao je Tihomir Jovanović, poljoprivrednik iz Zablaća.
Bespilotne letelice nije moguće koristiti u setvi u ovom kraju, jer su posedi usitnjeni - maksimalne površine su oko pola hektara. "To bi bila jako skupa nova tehnologija, dok druge savremene tehnologije poljoprivredni proizvođači maksimalno upotrebljavaju, primenju na svojim parcelama i posedima", kaže Snežana Marković Đurović iz Centra za razvoj sela Zablaće.
Izvori
Tagovi
Snežana Marković Đurović Tihomir Jovanović Snežana Tanasković Dron Softver Precizna poljoprivreda Nova tehnologija
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Godina 2023., druga dekada juna. Kukuruz u fazi oko 10. listova. Na porodičnom gazdinstvu Dunđerski u toku je bilo tretiranje kukuruza - ali nesvakidašnje! Ne, ovde se nije primenjivao herbicid ni insekticid, nego regulator rasta na osnovu... Više [+]
Godina 2023., druga dekada juna. Kukuruz u fazi oko 10. listova. Na porodičnom gazdinstvu Dunđerski u toku je bilo tretiranje kukuruza - ali nesvakidašnje! Ne, ovde se nije primenjivao herbicid ni insekticid, nego regulator rasta na osnovu rezultata iz višegodišnjih ogleda. Meni vrlo draga slika, jer smo te godine, zahvaljujući ovom tretiranju, uspeli da sačuvamo kukuruz od poleganja nakon niza superćelijskih oluja i imali najbolji prinos u ataru! #RuralFoto #Proizvodnja