Pretraživanje tekstova
Neuobičajeno je da Evropska komisija uvodi antidamping carine na robu za koju postoji velika zavisnost od uvoza, reaguju članovi nemačkih proizvođača stočne hrane.
Nakon što je Evropska unija polovinom januara uvela visoku uvoznu carinu od oko 85 odsto za aminokiselinu lizin iz Kine, cene stočne hrane nezaustavljivo rastu, piše Agrarheute.
Tu je i problem što fabrike stočne hrane gotovo nemaju pravu alternativu za ovu esencijalnu aminokiselinu. Dodatni troškovi direktno utiču na cene, a prema rečima stručnjaka, evropske fabrike zavise od isporuka iz Kine, jer nema drugih dobavljača.
Pretpostavlja se da će sledećih dana doći do poskupljenja stočne hrane između 10 i 30 evra na 100 kilograma.
"Od ukupnog broja uvezene aminokiseline lizin, na Kinu otpada oko 70 odsto“, istakao je Stefan Köhler, član Odbora za poljoprivredu i hranu u Evropskom parlamentu.
Pri tome je zatražio od Evropske komisije da objasni šta će preduzeti u narednim mesecima kako bi poboljšala sigurnost snabdevanja i situaciju u kojoj se nalazi industrija stočne hrane.
"Proizvođači stočne hrane duboko su zabrinuti zbog visokog nivoa privremenih EU carina na esencijalnu aminokiselinu lizin“, kaže dr Herman-Josef Baken, portparol nemačkog udruženja za ishranu životinja.
Zajedno sa Evropskim udruženjem za mešovitu hranu (FEFAC), DVT i udruženje Raiffeisen (DRV) pozivaju Komisiju da retroaktivno povuče antidamping carine.
"Neuobičajeno je da Evropska komisija uvodi antidamping carine na robu za koju postoji velika zavisnost od uvoza“, navodi Baken.
Neslužbeno se ipak saznaje da je navodno veliki proizvođač u Francuskoj vršio pritisak na Brisel putem francuske vlade jer nije mogao da konkuriše cenama lizina iz Kine.
Kao jedno od mogućih rešenja Baken navodi da bi EU trebala da podstakne ulaganja za povećanje proizvodnje lizina u Evropskoj uniji.
Inače, lizin je najvažnija hranljiva materija u ishrani životinja koja pospešuje rast i razvoj i poboljšava imunitet. Industrija ga naziva esencijalnom aminokiselinom broj jedan za životinje, a do koje moraju doći putem hrane, jer samo telo ne može da je sintetiše.
Tagovi
Stočna hrana Aminokiselina lizin Kina Uvoz Evropska unija
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim štampanim medijima, a poslednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Udruženje za zaštitu potrošača Efektiva, nakon dva održana bojkota od 31. januara i petodnevnog od 10. do 14. januara, nastavlja svoje akcije. Posle dva opšta bojkota, sledi fokus na pojedinačne trgovinske lance. Naime, oni su tim povodom s... Više [+]
Udruženje za zaštitu potrošača Efektiva, nakon dva održana bojkota od 31. januara i petodnevnog od 10. do 14. januara, nastavlja svoje akcije. Posle dva opšta bojkota, sledi fokus na pojedinačne trgovinske lance. Naime, oni su tim povodom sproveli anketu među potrošačima, sa idejom da se napravi redosled kojim će se oni bojkotovati. U anketi je bilo blizu 20.000 pristiglih glasova potrošača, a ubedljivu ”pobedu“ odneo je Delez. Najviše glasova za pojedinačni bojkot dobio je Delez, odnosno njihove prodavnice Maxi i Shop&go našle su se na prvom mestu sa 66,8 odsto glasova. Dakle, od ponedeljka 24. februara kreće se sa bojkotom Delez-a, koji će trajati do nedelje 2. marta. #bojkotdeleza