Kažu da je borba krtica i čoveka- rovovska. Razlika je što je krtica zaista u rovu, a poljoprivrednik iznad zemlje. Najefikasniji način je oterati krticu sa imanja, ali je nevolja što ona ne voli da napušta teritoriju koju je odabrala. Borba se tako svodi na nadigravanje i male trikove.
Izrovana gomila zemlje koja osvane na imanju znači samo jedno - krtica. Noćna mora mnogih proizvođača, korisna i štetna u isto vreme, i zbog toga je večita dilema u koju vrstu borbe krenuti protiv nje.
Onaj kome nanosi štetu rekao bi rovovsku, a stručnjaci savetuju umerenu. Odlika borbe je još i da je ona dugotrajna, jer kad se krtica jednom naseli ne voli da menja podneblje. Na početku i podsećanje da prema zakonima Evropske unije one se ne smeju ubijati.
Violeta Petrović Luković, magistar agronomije iz Kragujevca, kaže da je krtica korisna životinja. U stalnoj je potrazi za hranom. Živi ispod zemlje u zoni korenovog sistema i u potrazi za insektima, puževima i glistama kopa tunele i tako rastresa zemlju i poboljšava vazdušno-vodni režim. Ali tu je kraj koristi.
"Kopajući tunele ona nagriza i koren biljke koju gajite, pa ona propadne. Njeni tuneli su na dubini od četiri do pet centimetara. Kreće se u krugu od oko 400 kvadratnih metara i u toku jednog sata može da iskopa 15 metara tunela", objašnjava Petrović Luković.
U borbi protiv krtice primenjuju s biološke, hemijske i mehaničke mere. Nijedna nije sto posto delotvorna, te ih treba kombinovati, jer krtica teško napušta prostor na kome se odomaćila.
"Sredstvo na bazi kalcijum karbina u obliku praha može da se aplicira u krtičnjak. Potrebno je oko 20 grama praha za jednu rupu. Gasne patrone su sredstvo u obliku dimne patrone koja se kao petarda zapali i stavi u rupu. Tada se ispušta gas, koji je teži od vazduha. Umesto patrone može se koristiti i krpa natopljena naftom ili petrolejom. Ultra-zvučni rasterivači su mehaničke sprave, koje rade na baterije i primenjuju se poput sonde. Emituju zvuke koje iritiraju krtice i one napuštaju teritoriju. Umesto rasterivača može da posluži i flaša koja se vrhom zarije u krtičnjak. Flašu treba na donjem delu izbušiti da bi strujanje vazduha stvaralo zvuk", dodaje Petrović Luković.
Postoje i mehaničke hvataljke u kojima krtice smrtno stradaju. Pored ovih metoda može se krtičnjak puniti vodom. Uveče se izgaze svu krtičnjaci i u najveći se pusti voda iz creva. Metoda je, upozoravaju stručnjaci, nepouzdana jer u zemlji postoje vazdušni čepovi u kojima krtica može da preživi. Ali, ima još trikova.
Krtice ne podnose jake mirise. Tako ricinusovo ulje, limunova kora ili voda u kojoj je stajala riba mogu da daju solidne rezultate. Tamo gde ima mačaka i pasa, kažu, nema krtica.
"Izmet mačaka i pasa su savršeni u borbi protiv krtica. Krtičnjak napuniti izmetom ili pak smotuljke pasije dlake staviti u rupu. Takođe, krtice beže od mirisa cimeta, ljute paprike, belog luka. Ne podnose pasulj i mlečiku. Tinktura od zove se takođe koristi u borbi. Preliti listove zove vodom i ostaviti da fermentišu tri do četiri dana. Tako dobijeni preparat razrediti sa vodom u razmeri 1:5 i polivati zemljište", kaže Violeta Petrović Luković.
Solarni rasterivač je uređaj koji na ekološki način suzbija krtice. On na svakih 30 sekundi emituje u svim pravcima talase koji izazivaju vibracije. A one uznemiravaju krtice i teraju ih da napuste područje. Površina delovanja jednog talasa je oko 650 kvadratnih metara.
Foto: Biljana Nenković
Tagovi
Autorka