Kako bismo suzbili širenje, cela Austrija sada se proglašava područjem povećanog rizika, saopštilo je Ministarstvo socijalnih poslova i zdravlja, zbog eskalacije ptičjeg gripa
Austrijsko Ministarstvo zdravlja proglasilo je celu zemlju područjem visokog rizika od ptičjeg gripa i uvelo nove, strože sigurnosne mere koje su stupile na snagu u petak ujutru.
Ova odluka donesena je nakon što je pre nedelju dana zabeležen novi slučaj ove visoko zarazne virusne bolesti živine i divljih vodenih ptica u okrugu Amsteten u Donjoj Austriji, što je rezultiralo usmrćivanjem 18.000 kljunova, prenosi Euronews.
"Kako bismo suzbili širenje, cela Austrija sada se proglašava područjem povećanog rizika", saopštilo je Ministarstvo socijalnih poslova i zdravlja, odgovorno za dobrobit životinja.
Mobilizisana je vojska i zadužena za uklanjanje uginulih životinja i dezinfekciju kamiona i kontejnera u zaštitnoj zoni oko pogođenih farmi u radijusu od tri kilometra. U isto vreme, veterinari će sprovesti inspekciju 78 farmi kako bi otkrili moguće nove slučajeve.
Kao dodatna mera, uvedeno je i područje nadzora u radijusu od 10 kilometara koje će ostati na snazi narednih 30 dana. Dalje, na područjima visokog rizika, koja obuhvataju 25 okruga u Donjoj i Gornjoj Austriji, Štajerskoj, Salzburgu, Koruškoj i Gradišću, farme sa više od 50 životinja obavezne su da drže živinu u zatvorenom prostoru.
Nedavni slučajevi ptičjeg gripa zabeleženi su na četiri farme u Gornjoj i Donjoj Austriji sa oko 200.000 životinja, a broj slučajeva među divljim pticama takođe je u porastu.
Hranjenje životinja na otvorenom zabranjeno je u celoj Austriji, dok se kontakt između živine i divljih ptica mora sprečiti mrežama ili krovovima.
Raste broj slučajeva ptičjeg gripa u Evropi, situacija gora nego prošle godine
Vlasti još uvek ne znaju uzrok pojave zaraze, ali prvi slučajevi su otkriveni kod divljih ptica i domaće živine u septembru, otprilike u isto vreme kada su katastrofalne poplave pogodile Donju Austriju.
Influenca ptica je vrlo zarazna virusna bolest koja se uglavnom javlja kod živine i divljih vodenih ptica, a prenos na ljude i dalje je redak i ograničen na osobe u bliskom kontaktu sa zaraženim životinjama i kontaminiranim prostorima.
Bolest može biti visokopatogena (HPAI), smrtonosna za domaću živinu i sposobna da uništiti cela jata u nekoliko dana ili niskopatogena (LPAI), sa blagim ili čak bez simptoma.
U julu su Evropski centar za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) i Evropska agencija za sigurnost hrane (EFSA) upozorile na povećani rizik zbog migracija ptica nakon leta, pozivajući na dodatni oprez.
Tagovi
Autor