Pretraživanje tekstova
Srbija je 2009. godine uvela opštu zabranu bilo kakvog uvoza i izvoza genetski modifikovanih proizvoda. Da li ćemo to morati da menjamo?
Srbija neće moći da postane članica Evropske unije, ukoliko prethodno ne postane članica Svetske trgovinske organizacije (STO). Situacija je "zamrznuta", jer je naš Zakon o genetički modifikovanim organizmima iz 2009. godine, u suprotnosti sa pravilima STO.
Naime, Srbija je ovim Zakonom uvela opštu zabranu bilo kakvog uvoza i izvoza takvih proizvoda.
"Ta zabrana mora da se ukine, a za genetički modifikovane proizvode se može uvesti poseban režim odobravanja prometa, s tim da se proizvodnja može zabraniti, ali promet ne", smatra savetnik u Svetskoj trgovinskoj organizaciji Predrag Bjelić, a prenosi Makroekonomija.
Od osnivanja STO 1995. godine, nominalna vrednost trgovine robom i uslugama porasla je za 273% ili prosečno 7,2% godišnje.
"Članstvo u STO omogućava svim državama članicama da pod jednakim uslovima pristupe tržištu od oko sedam milijardi lјudi, koje obuhvata 98 odsto svetske trgovine", rekla je bivša pomoćnica ministra trgovine, turizma i telekomunikacija Bojana Todorović.
Evropske države, kao i neke druge koje nisu članice EU, imaju veoma restriktivan sistem o prometu GMO, ali nemaju opštu zabranu kao Srbija. Karlos Gimeno Verdejo (Carlos Gimeno Verdejo) iz Evropske komisije je istakao da ograničavanje prometa nije rešenje, kao i da se globalizacija ne može zaustaviti:
"Članstvo u STO ima svojih troškova, ali ima i svojih prednosti. Treće zemlјe imaju pristup tržištima, istovremeno, dobija se transparentnost i predvidlјivost".
Foto: Leon Yaakov / Flickr
Izvori
Tagovi
Bojana Todorović Karlos Gimeno Verdejo Predrag Bjelić GMO Zakon Srbija STO
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Zaštita jabuke od prouzrokovača bolesti i štetočina na početku vegetacije. Više o tome čitajte uskoro na Agroklub-u!