Posle Bregzita smanjile su se subvencije za britanske poljoprivrednike. Sada uvode nove mere, drugačije od "birokratske" Zajedničke poljoprivredne politike
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva je najavila mere koje su predstavljene kao poboljšanja u poljoprivrednoj politici od izlaska ove države iz Evropske unije, izveštava Financial Times. Usmerene su na jačanje prehrambene sigurnosti zemlje i uzimaju u obzir zaštitu ekologije.
Ministarstvo životne sredine, hrane i ruralnih pitanja objavilo je da nove mere zamenjuju birokratsku Zajedničku poljoprivrednu politiku EU-a (ZPP). Veća podrška poljoprivrednicima će značiti jačanje lanca snabdevanja i pomoći u ostvarenju obećanja Vlade da će nastaviti proizvoditi najmanje 60 odsto hrane na domaćem tržištu.
Kompanije u ovom sektoru se bore sa visokim troškovima i niskim prinosima. Sekretar za životnu sredinu Stiv Barkli je najavio prosečno povećanje vrednosti ugovora o plaćanju za 10 odsto za dve subvencije koje čine deo programa upravljanja životnom sredinom. Planiraju da podstaknu poljoprivrednike da obezbede staništa za životinje i da budu nagrađeni za njihovo održavanje. To znači da će po hektaru na ime povezivanja reka sa staništima u poplavnim zonama moći dobiti 1.440 evra.
Odeljenje za životnu sredinu saopštilo je da se 8.000 poljoprivrednika prošle godine prijavilo za podsticaj za održivu poljoprivredu, što je daleko ispod 82.000 koji na to imaju pravo.
Osim što će povećati vrednost subvencija, pojednostaviće proces prijave i uvesti premije za akcije koje najviše doprinose zaštiti životne sredine. Šema plaćanja iz doba EU sada se postepeno ukida, a farmeri primaju niža plaćanja godišnje od 2021. do 2027. godine.
Poljoprivrednici i industrijske grupe široko su kritikovale implementaciju novih mera, navodeći njihovo sporo uvođenje te komplikovane procese primene. U proteklih nekoliko godina su bili pogođeni rekordnim troškovima proizvodnje, od stočne hrane do energije i rada, ali plaćanja u poljoprivredi nisu porasla istim tempom.
Vlada je obećala da će se konsultovati o jasnijem označavanju hrane kako bi pomogla kupcima da shvate odakle dolaze proizvodi i da li ispunjavaju standarde britanske dobrobiti.
"Potrošači žele da kupe hranu vrhunskog kvaliteta, ali prečesto proizvodi proizvedeni po nižim standardima u inostranstvu nisu jasno označeni", rekao je Barkli.
Tagovi
Autorka