Da li će poljoprivrednici sutra u proteste? Verovatno ne.
Predstavnici sedam poljoprivrednih udruženja delimično su zadovoljni onim što im je obećano na današnjem sastanku sa premijerom Milošem Vučevićem, predsednicom skupštine Anom Brnabić i ministrom poljoprivrede Aleksandrom Martinovićem. Kako kažu, glavno što je dogovoreno je isplata subvencija od 17.000 dinara za seme do kraja godine, kao i podsticaj od 60.000 dinara po junici.
"To bi trebalo da bude isplaćeno do kraja ove godine, bez ikakvog uslovljavanja. Tražili smo 100.000 dinara subvencije za junice, ali to ne može, već mogu da nam daju 60.000. Premijer Vučević nam je to obećao, čeka se još samo potpis", kaže predsednik Udruženja "Stig" Nedeljko Savić.
Takođe, dogovoreno je i da se nađe model za upis parcela po drugom osnovu i da se nastavi uređenje tržišta.
Kako je saopšteno na sajtu Vlade Srbije, postignut je dogovor da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u u najskorijem roku predloži Narodnoj skupštini izmene i dopune Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Planirano je da najkasnije do sredine oktobra budu usvojene izmene ovog zakona.
"I to tako što će u članu 31. biti uneta odredba koja će glasiti: Regres za sertifikovano seme isplaćuje se u iznosu do 17.000 dinara po hektaru za istu površinu za koju može da se ostvari pravo na osnovne podsticaje iz člana 17. ovog zakona", navode iz Vlade Srbije.
Dalje, najkasnije do kraja oktobra biće raspisan javni poziv za regres za sertifikovano seme u iznosu do 17.000 dinara po hektaru. Modalitet za rešavanje problema korišćenja poljoprivrednog zemljišta bez pravnog osnova, na kome nisu rešeni imovinsko pravni odnosi, biće utvrđen najkasnije do kraja septembra ove godine, a u svrhu ostvarivanja prava na podsticaj u poljoprivedi.
"U ovoj godini biće isplaćen jednokratni podsticaj u iznosu od 40.000 dinara po grlu za odgoj kvalitetne priplodne krave prvotelke. Takođe, u ovoj godini biće isplaćen jednokratni podsticaj u iznosu od 60.000 dinara po grlu za odgoj kvalitetne priplodne junice starosti od 12 do 24 meseca."
Uslov za isplatu ovog podsticaja biće da proizvođač na gazdinstvu bude u obavezi da ovu junicu zadrži na poljoprivednom gazdinstvu za period od minimum tri laktacije, odnosno do pet godina starosti.
Dodato je da će bizi preduzete sve mere da uvoz mleka do kraja godine bude u količinama najviše do količine uvezenog mleka u prošloj godini, za isti period, ili u manjim količinama. Navodi se da će biti preduzete sve mere da se poboljša izvoz rafinisanog i nerafinisanog ulja i da će organizovati sastanak sa najvećim proizvođačima ulja najkasnije do kraja jula, kome će prisustvovati i predsednik Vlade Miloš Vučević.
"Predstavnici udruženja su istakli da će se sva komunikacija sa Vladom Srbije i Ministarstvom poljoprivrede u budućnosti nastaviti mirnim putem kroz konstruktivan dijalog bez izlazaka na ulice i protesta", zaključuje se u saopštenju Vlade.
Na sastanku su bili predstavnici udruženja koja deluju zajedno ("Stig" Požarevac, "Naše mleko", "Složni Pidikanci" Bavanište, "Brestovački Ratari", "Spas i opstanak Zapadne Srbije", "Proizvođači mleka Šumadije i Pomoravlja" i "Severni Banat" Kikinda), a koja su zbog neispunjenih dogovora najavila ranije da će od sutra (19. jul) krenuti u proteste (naslovna fotografija, op.aut.). U međuvremenu je dogovoren današnji sastanak u zgradi Vlade. Kako su juče naglasili, od ishoda ovog sastanka zavisiće njihovi dalji koraci u vezi sa protestom.
"Večeras imamo sastanak sa ostalim članovima udruženja kojima ćemo izneti šta je predloženo i dogovoreno. Nezahvalno bi bilo da ja pre toga istupim, ali s obzirom na ove okolnosti verovatno sutra nećemo izlaziti na ulice", kaže Savić.
Podsetimo, ova udruženja su zahtevala sledeće: isplatu svih dosadašnjih javnih poziva i raspisivanje javnog poziva 17.000 za sertifikovano seme, javni poziv za parcele po drugom osnovu i poziv za 100.000 po junici, analizu tržišta i kontrolu uvoza mleka. Takođe, hitno ukidanje neformalne zabrane izvoza rafinisanog i nerafinisanog suncokretovog ulja, uređenje berze, kao i da daju svoje mišljenje u izradi desetogodišnjeg plana poljoprivrednog i ruralnog razvoja.
Tagovi
Autorka