Po podacima Republičkog zavoda za statistiku za 2022. godinu, u Srbiji se čak 81,5 odsto ukupne količine otpadnih voda uopšte ne prečišćuje, što je oko 260 miliona metara kubnih neprečišćenih otpadnih voda godišnje.
Od izvorišta u planinama jugozapadne Nemačke do ušća u Crno more, od ukupno 2.857 kilometara, najzagađeniji deo Dunava može se naći u nešto manje od 600 kilometara vodotoka od naselja Bezdan do Negotina - to jest, u Srbiji, piše Klima 101.
Dakle, za razliku od drugih zemalja koje takođe upravljaju ovom velikom rekom, kao što su Rumunija, Mađarska i Austrija, u Srbiji gotovo i da ne postoji tretman otpadnih voda koje se ispuštaju u Dunav.
Po podacima Republičkog zavoda za statistiku za 2022. godinu, u Srbiji se čak 81,5 odsto ukupne količine otpadnih voda uopšte ne prečišćuje, što je oko 260 miliona metara kubnih neprečišćenih otpadnih voda godišnje. A gotovo sve naše reke i kanali završavaju u Dunavu.
Nedavno je zapažen leš praseta da pluta Dunavom kod Novog Sada, a to nije sve, nažalost, što završi u reci.
Duž toka Dunava u Srbiji nalaze se veliki gradovi zagađivači: ni Novi Sad ni Pančevo ni Smederevo nemaju postrojenje za tretman komunalnih otpadnih voda, a nema ga ni Beograd.
U otpadnim vodama nalaze se naši virusi i bakterije - ali i farmaceutici, antibiotici i pesticidi, koji se ne mere u tradicionalnim monitoring stanicama, a koji mogu imati raznolike posledice po ljudsko zdravlje i rečne ekosisteme.
U posebnoj publikaciji "Status površinskih voda 2017-2019", SEPA je merila tzv. ekološki status, odnosno potencijal vodotokova u Srbiji na istih deset lokacija na kojima se meri kvalitet vode, a gde su se za ocenu stanja naših reka koristili i parametri koji se tiču stanja rečnih ekosistema (ribe, beskičmenjaci, mikroorganizmi…).
U ovoj publikaciji, vode Dunava su po ekološkom statusu ocenjene u najboljem slučaju kao "umerene", s time što je ocena na stanicama Bezdan, Zemun, Tekija i Brza Palanka "slabe", a na stanici u Radujevcu, što je poslednje naseljeno mesto na Dunavu u Srbiji, ekološki status vode je "loš", tj. dobio je najgoru moguću ocenu. Najgore ocenjena kategorija je - ekološki status ribe, pa zatim vodenih makrobeskičmenjaka.
Izvori
Tagovi
Autorka