Pretraživanje tekstova
Stvarna individualna potrošnja, prema podacima Eurostata u Srbiji je iznosila 51 odsto ispod proseka. Hrvatska je na pretposlednjem mestu, a iza nje je samo Bugarska.
Stvarna individualna potrošnja (AIC) po stanovniku prošle godine je iznosila 34 odsto ispod proseka EU-a što predstavlja blago povećanje od jedan odsto u odnosu na 2018. godinu, pokazuje istraživanje Eurostata.
U samo devet zemalja Unije stvarna individualna potrošnja merena standardom kupovne moći u 2019. bila je veća od evropskog proseka.
Prvo mesto kao i 2018. godine zauzeo je Luksemburg s najvišim standardom od 35 odsto iznad evropskog proseka. Takođe, odmah mesto iza zadržala je Nemačka (22 odsto), a slede je Austrija, Danska, Belgija, Holandija, Finska, Francuska i Švedska sa potrošnjom od devet do 18 odsto iznad proseka.
U Italiji, Irskoj, Kipru, Litvaniji i Španiji nivou su bili do 10 odsto ispod proseka EU-a, dok su Portugalija, Češka, Malta i Slovenija zabeležile od 10 do 20 odsto. Poljska, Rumunija, Grčka i Estonija bile su između 20 i 25 odsto ispod proseka.
Važno je napomenuti kako je Rumunija zabeležila najveći skok standarda iskazan stvarnom individualnom potrošnjom, izjednačivši se sa Poljskom potrošnje od 21 odsto ipak i dalje ispod proseka Unije.
Prema podacima, pet država članica zabeležilo je više od 25 odsto ispod proseka Unije. Osim Hrvatske, na spisku su Letonija (29 odsto), Slovačka (31 odsto), Mađarska (33 odsto) i poslednja na listi Bugarska (42 odsto).
Što se tiče susednih zemalja, a koje nisu članice EU, stvarna individualna potrošnja u Srbiji je iznosila 51 odsto ispod prosjeka, a u Bosni i Hercegovini 59 odsto što je čini najgorom državom na ukupnoj listi evropskih zemalja.
Tokom poslednje tri godine AIC po glavi stanovnika u odnosu na prosek EU-a ostao je relativno stabilan u većini država članica. Međutim, očigledan porast zabeležen je u Rumunjskoj (79 odsto u poređenju sa 70 odsto u 2017.), Litvaniji (92 odsto naspram 89), Portugaliji (86 odsto u odnosu na 83 odsto), Malti (85 odsto naspram 82), Sloveniji (83 odsto naspram 80) i Bugarskoj (58 odsto naspram 55).
Suprotno tome, najočigledniji pad zabeležen je u Švedskoj (109 odsto u 2019. u odnosu na 113 u 2017.), Nemačkoj (122 odsto naspram 124), Austriji (118 odsto naspram 120) i Španiji (91 odsto naspram 93).
Evropski statističari naglašavaju i kontinuirano velike razlike među zemljama EU kada je u pitanju BDP po stanovniku meren standardom kupovne moći. Kao i kod AIC-a, Luksemburg je zadržao prvo mesto, a BDP mu je čak dva i po puta veći od proseka, tačnije 60 odsto.
Na drugom mestu nalazi se Irska sa dvostruko većim prosekom (93 odsto), a slede je Danska, Holandija, Austrija i Nemačka, čiji je BDP u 2019. bio 20 do 30 odsto veći od proseka Unije.
Najbliža mu je Francuska sa BDP-om po stanovniku šest odsto iznad proseka kao i Češka, Španija i Italija, gde je bio niži do 10 odsto. Malta je tačno na nivou proseka.
BDP u sektoru poljoprivrede u 2019. godini niži za 1,6 odsto
Od 10 do 30 odsto manji BDP po stanovniku od proseka beležili su Kipar, Litvanija, Portugalija, Slovenija, Poljska, Estonija, Slovačka i Mađarska. Hrvatska se u 2019. ponovo našla na pretposlednjem mestu sa BDP-om po stanovniku iskazanim standardom kupovne moći 35 odsto nižim od proseka EU.
Grupu zemalja sa BDP-om po stanovniku 30-ak posto ispod proseka EU-a čine još Grčka, Letonija i Rumunija i Bugarska.
Tagovi
Eurostat BDP Stvarna individualna potrošnja Srbija Luksemburg Bugarska
Autorka
Više [+]
Lucija je magistar agroekonomije. Voli da istražuje novosti u poljoprivredi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.