Potiče iz Severne Amerike, obeležava ga fenomen heliotropizma, privlači do pet puta više oprašivača nego drugi cvetovi - samo su neke od zanimljivosti o suncokretu
Suncokret koji je u ovo doba godine spreman za berbu, je fascinantna biljka. Svojim jarkim cvetovima podseća na sunce, ima bogatu istoriju simboliku. Osim što unosi vedrinu u svaku baštu, važan je izvor hranljivih semenki koje daju ulje i predstavlja jednu od najkorisnijih biljaka u poljoprivredi i ishrani.
Evo deset zanimljivosti o ovom inspirativnom cvetu.
Potiče iz Severne Amerike, gde su ga drevni narodi, poput domorodaca iz regije današnjih SAD-a i Meksika, počeli uzgajati pre više od 4.500 godina. Evropski osvajači doneli su ga u Evropu u 16. veku, gde je ubrzo postao popularan zbog svoje estetske vrednosti, a kasnije i zbog ulja koje se dobija iz njegovih semenki. Danas se najviše uzgaja u Rusiji, Ukrajini, Kini, SAD i Argentini.
Mlade biljke suncokreta pokazuju fenomen heliotropizma ili što bismo narodski rekli, stalno gleda prema suncu, okrećući glavu od istoka prema zapadu. Zbog toga privlače do pet puta više oprašivača je se zagrevaju brže od biljaka okrenutih na suprotnu stranu sveta. Ipak, ova pojava prestaje kada cvet potpuno sazri i tada ostaje okrenut prema istoku.
Iako izgleda kao jedan veliki cvet, suncokret je zapravo grupa stotina ili hiljada manjih cvetova. Velike latice oko središnjeg dela štite male cvetove, od kojih svaki daje jedno seme.
Suncokreti mogu da narastu izuzetno visoko. Rekord koji je ušao i u Ginisovu knjigu je neverojatnih 9,17 metara, što je zabeleženo u Nemačkoj 2015. godine. Ipak, postoje i patuljaste, ukrasne sorte koje se uzgajaju u baštama i posudama.
Korenje mu može prodreti duboko u zemlju, do čak dva metra, čime pomaže stabilizaciji biljke koja je pritom otpornija na sušu. Pored toga, poboljšava zdravlje zemljišta, što ga čini važnom kulturom u rotaciji useva.
Postoji više od 70 vrsta suncokreta, od kojih su neki uzgajani zbog semenki bogatih uljem, a drugi zbog dekorativne vrednosti. Mogu imati jednu ili više cvetnih glava.
Semenke suncokreta su bogate zdravim masnoćama, vitaminom E, magnezijumom i proteinima. Osim što se koriste za proizvodnju ulja, često se konzumiraju kao zdrava grickalica ili dodaju jelima poput salata. Od njih se izrađuju i namazi i veganski sirevi.
U poljoprivredi se uzgaja zbog semenki koje su važne za prehrambenu industriju i proizvodnju ulja koje je jedno od najpopularnijih na svetu. Smatra se da ima protivupalnu vrednost ti da može da smanji nivo holesterola.
Simbolizuje radost, optimizam i dugovečnost.
Bio je inspiracija mnogim umetnicima kroz istoriju, a jedan od najpoznatijih koji mu je dao poseban značaj bio je Vinsent van Gog. Njegova serija slika "Suncokreti", a koja je nastala 1888–1889. jedan je od najpoznatijih umetničkih prikaza ove biljke. Ipak, u svojim radovima su ga koristili Diego Rivera, Alfred Gockel, Paul Gauguin, Klod Mone i Gustav Klimt.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorka