Pretraživanje tekstova
Nema kraja na vidiku - pogođene zemlje se protežu od Finske do Farskih ostrva i Irske, od Rusije do Portugala, kažu u nemačkom Federalnom istraživačkom institutu za zdravlje životinja.
Evropa doživljava najgoru epidemiju ptičijeg gripa, a novi slučajevi se otkrivaju svakodnevno, kažu u nemačkom Federalnom istraživačkom institutu za zdravlje životinja "Institut Friedrich Loeffler" (FLI).
Samo u Nemačkoj su od početka oktobra do 29. decembra zabeležene 394 infekcije divljih ptica, uključujući patke, guske, labudove i galebove. Slučajevi su otkriveni prvenstveno duž obale. Zabeleženo je 46 infekcija na nemačkim živinarskim farmama.
"Trenutno doživljavamo najjaču epidemiju ptičjeg gripa ikada u Nemačkoj i Evropi", za dpa su izjavili u navedenom institutu.
U istom vremenskom periodu širom Evrope bolest se brzo širi. FLI podaci su pokazali preko 670 infekcija kod divljih ptica i oko 530 među stokom. Svakodnevno se prijavljuju novi slučajevi u Ujedinjenom Kraljevstvu, Francuskoj, Češkoj, ali i širom sveta.
"Nema kraja na vidiku - pogođene zemlje se protežu od Finske do Farskih ostrva i Irske, od Rusije do Portugala", tvrde. Dodatni su slučajevi ove godine zabeleženi kod sisara, kao što su lisice u Holandiji i Finskoj, sivi tuljani (foke) u Švedskoj, lučki tuljani u Nemačkoj i vidre u Finskoj.
Zaraza virusom H5N1 je prvi put ove godine otkrivena i u Sloveniji na farmi domaće živine u Slovenskoj Bistrici. Na osnovu povećanog uginuća, veterinar je posumnjao na ovo oboljenju i prijavio slučaj. Iz Uprave Republike Slovenije za sigurnost hrane, veterinarstvo i zaštitu bilja u ponedeljak su objavili da sprovode mere u skladu sa zakonom.
Pre samo nedelju dana u Velikoj Britaniji je ubijeno pola miliona jediniki. Tamo je potvrđeno preko 60 slučajeva širom zemlje od početka novembra, a stručnjaci tvrde da se ta zemlja suočava sa najvećom epidemijom ptičijeg gripa u istoriji.
Tagovi
Slovenija Pričiji grip Zaraza H5N1 Infekcija
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!