Stajsko đubrivo i slama imali su najveći uticaj na nivo organskog ugljenika u gornjih 30 cm zemljišta, a mineralno đubrivo u sloju između 30 i 50 cm, pokazalo je istraživanje nemačkih naučnika.
Kao važna karakteristika plodnosti zemljišta, sadržaj humusa ne samo da utiče na potencijal prinosa, već i stimuliše život u zemljištu i aktivnost glista čime povećava sadržaj hranljivih materija i minerala. Pored toga, od velike je važnosti za smanjenje uticaja klimatskih promena jer skladišti CO2.
Poljoprivrednici mogu da u određenoj meri utiču na njegov sadržaj u zemljištu, prenosi Agrarheute.
Glavna komponenta ove složene smese je organski ugljenik. Ovaj medij piše da se prema dugotrajnosti razlikuje takozvani trajni i hranljivi humus. Trajni tip je stabilan i sporo se razgrađuje zbog vezivanja za mineralne čestice u zemljištu. Svojstva trajne vrste određena su početnim supstratom za formiranje zemljišta i prirodnim uslovima lokaliteta kao što su vrsta zemljišta, klima i voda.
Hranljivi se sastoji od lako razgradivih organskih materijala kao što su ostaci useva i korenja, stajskog đubriva i mikrobne biomase i može se direktno menjati kroz agrotehničke mere kao što su đubrenje, odabir vrste useva i obrada zemljišta.
Njegov sadržaj u obradivom zemljištu jako varira i zavisi od raznih cinilaca kao što su sirovine od koje je formiran, teksturi i klimi. Osim toga, bitne su podzemne i nadzemne vode, plodored kao i vrsta i intenzitet obrade zemljišta.
Prema navodima Agrarheute-a, dugotrajna organska i mineralna đubriva i navodnjavanje mogu da povećaju sadržaj organskog ugljenika u zemljištu i tako da pomognu njegovoj izgradnji. Kako bi saznali koje agrotehničke mere imaju najveći uticaj, nemački naučnici sa raznih instituta i univerziteta ispitivali su slojeve zemljišta u nekoliko dugotrajnih eksperimenata.
Utvrđeno je da su najveći uticaj na nivo organskog ugljenika imale u gornjem sloju zemljišta od 30 cm. Stajsko đubrivo i slama doveli su do najvećeg porasta sadržaja organskog ugljenika u istom sloju.
U sloju između 30 i 50 cm mineralno đubrivo je imalo najveći uticaj. U odnosu na slamu i stajnjak, ovo đubrivo može lakše prodreti u dublje slojeve i tamo delovati. To podstiče rast korena u tim slojevima, što podstiče i stvaranje humusa. Većina korišćene slame i stajnjaka ostaje u površinskom sloju.
Međutim, kažu, uticaj ovih mera na sadržaj humusa je ograničen. Promena obično postaje vidljiva tek nakon nekoliko godina ili decenija redovnom analizom zemljišta.
Tagovi
Autor