Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Održivi razvoj
  • 11.02.2017. 10:30

Hidroelektrane na Savi važne za region

Ulaganje u hidroelektrane u slivu Save može da ublaži klimatske promene u regionu, navodi se u izveštaju UNECE-a (The United Nations Economic Commission for Europe). Usvajanje zajedničkih rešenja zemalja iz sliva ove reke trebalo bi da služi različitim potrebama, kao što je zaštita od poplava.

Hidroelektrane na Savi važne za region
Foto: Rusmir Skopljak / Facebook
  • 767
  • 83
  • 0

Ulaganje u hidroelektrane u slivu Save može da ublaži klimatske promene u regionu, navodi se u izveštaju UNECE-a (The United Nations Economic Commission for Europe). One bi do 2030. godine mogle da smanje ugljen-dioksid za 43% u ovom području.

Kako navode, u zemljama koje dele sliv reke Save (Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Srbija i Slovenija), 26% nacionalnih kapaciteta za proizvodnju hidroenergije dolazi iz sliva Save i predstavlja 11% njihovih ukupnih kapaciteta za proizvodnju električne energije. Kada je reč o termoelektranama, 76% njih za hlađenje koristi vodu iz reke Save.

Proizvodnja energije iz obnovljivih izvora

Ukupno, 53% od svih objekata za proizvodnju struje oslanja se na potencijale sliva reke Save. Ispunjenje dugoročnih ciljeva proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, koje je postavila Evropska unija (čije su članice Hrvatska i Slovenija) ili Energetska zajednica (čije su članice ostale savske države), takođe u velikoj meri zavisi od vodnih resursa u slivu.

Planiranje razvoja energetskog sektora nije uvek povezano sa planiranjem upravljanja vodama, koje takođe treba da obezbedi vodu potrebnu za poljoprivredu i druge svrhe. Ovo zahteva intenzivniju koordinaciju, razmenu informacija i prekograničnu saradnju.

Očekuje se da će u budućnosti oko 200 MW biti osigurano iz akumulacija, što predstavlja konkretnu priliku da se investicije racionalizuju, a da se korist od voda maksimalno iskoristi. Usvajanje zajedničkih rešenja trebalo bi da služi različitim potrebama, kao što je zaštita od poplava.

Energetska stabilnost za sve države u slivu

Međunarodna koordinacija i saradnja na nivou sliva nudi mogućnosti za upravljanje vezama voda - hrana - energija - ekosistem ("neksus"), koje prevazilaze mogućnosti koje postoje na nacionalnom nivou.

Mogućnosti uključuju razvoj i primenu pravnih instrumenata, naročito Okvirnog sporazuma o slivu reke Save sa svojim protokolima i direktiva EU, uz procese prekograničnog planiranja, kao što je izrada plana upravljanja slivom i plana upravljanja rizikom od poplava za sliv Save, kao i dalje regionalne integracije i harmonizacija, naročito po pitanju pristupanja i približavanja EU.

Foto: Rusmir Skopljak / Facebook


Autorka

Željka Rački-Kristić

Više [+]

Željka je diplomirani agronom sa dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednik je portala Agroklub i donosi najnovije vesti iz sveta poljoprivrede!