Takmičenje konja u vuči trupaca je iz godine u godinu sve zanimljivije, tako da su i Hrvatski hladnokrvnjaci sve popularniji. Zahvaljujući upravo ovim takmičenjima, poznatim kao Štraparijade i cena ovih konja je vrtoglavo porasla.
Hrvatski hladnokrvnjak je autohtona rasa konja koja potiče iz Hrvatske. Ovi konji su poznati po svojoj snazi, izdržljivosti i mirnom temperamentu. Rasa je nastala kao rezultat selekcije i uzgoja koji su sprovedeni s ciljem dobijanja konja prilagođenih za rad u poljoprivredi i transportu tereta.
"Hrvatski hladnokrvnjaci su srednje veličine i imaju mišićavo telo, sa snažnim i proporcionalnim konstitucijama. Kilaža može da varira od 550 kg do impozantnih 1.100 kg. Obično imaju široku grivu i rep, s kratkom i mišićavom vratnom regijom. Boja dlake može biti različita, uključujući crnu, smeđu, sivu i razne nijanse kestena", kaže koordinator rumske Štraparijade Slađana Đokanović i dodaje da su ovi konji bili od velike važnosti u ruralnim područjima, posebno u poljoprivredi, gde su korišćeni za rad na poljoprivrednim gazdinstvima i za vuču tereta.
"Međutim, sa modernizacijom poljoprivrede i razvojem mehanizacije, njihova upotreba u radu se smanjila. Ipak, ova rasa je očuvana zahvaljujući zalaganju ljubitelja konja i organizacijama koje se bave očuvanjem autohtonih rasa", navodi ona.
Hrvatski hladnokrvnjaci su takođe cenjeni zbog svoje uloge u sportskim disciplinama kao što su vuča tereta, zaprega i vuča trupaca. Njihova snaga, izdržljivost i dobra priroda čine ih pogodnim za takve aktivnosti.
"Danas se Hrvatski hladnokrvnjak smatra kulturnim i genetskim blagom, a uzgajivači i entuzijasti nastavljaju raditi na očuvanju i promociji ove vredne rase konja. Jedan vid sporta koji je doprineo očuvanju ove rase jeste Štraparijada", rekla je Đokanovićeva i dodale da je već više od 20 godina ovaj sport poznat u Bosni i Hercegovini i u Hrvatskoj, a kod nas je došao 2010. godine i prvi put se ovakva manifestacija održala u Srbiji u Rumi.
Ideja organizatora Štraparijade, kako kaže, bila je da približi tradiciju BiH i Hrvatske i ovu rasu konja meštanima Srema, kojima je do rada najviše poznat lipicaner kao rasa.
"Interesantna stvar jeste to što je cena ovih konja od 2010. godine do danas uvećala više od pet puta. Cenovni rang po kom ste mogli kupiti hrvatskog hladnokrvnjaka u Srbiji je od 600 do 1.300 evra. Dok danas, cene dostižu i 7.000 evra po jednom konju. Takmičari ističu da je za ovaj sport bitna kako snaga kod konja, pamet tako i konstantan trening", ističe koordinator Štraparijade.
Jednom godišnje više od 15 organizatora širom Srbije organizuje manifestaciju u svom gradu, posećenost se kreće između 3.000 i 6.000 ljudi u publici, a nagradni fond je 460.000 dinara. Konji se takmiče u četiri različite kategorije, gde kategoriju karakteriše različita težina konja i različita težina trupca. Konji vuku kladu na stazi dužine 100 metara i ukoliko je ne prevuku za pet minuta onda se meri dužina izvučene staze.
Konji da bi dobili odobrenje za učestvovanje na manifestaciji, potrebno je priložiti zdravstveni karton koji služi kao potvrda i odobrenje. Ni jedan vid kontakta ili nasilja nije dozvoljen na prostoru održavanja Štraparijade, ni kontakt rukom. Publika je bezbedna tokom celog takmičenja jer postoji dupla ograda i angažovano obezbeđenje.
Muzički program traje tokom celog dana a nastupaju uglavnom krajiške grupe poput - Goci Bend, Goci Ristić, krajička grupa Majkani i slično.
Prva Štraparijada koja će se u narednom periodu organizovati jeste 14. Rumska Međunarodna Štraparijada i to 25. juna sa početkom u devet časova, a mesto održavanja jeste Rumsko vašarište.
Tagovi
Autor