Hrvatska je spremna da pomogne u pronalaženju novih ruta za ukrajinski izvoz žitarica, izjavio je hrvatski državni sekretar za političke poslove Frano Matušić.
Hrvatska nudi svoju železničku mrežu i luke u Jadranskom moru za transport ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda kao alternativne rute nakon što je prekinut crnomorski sporazum o žitaricama.
Izjavio je to hrvatski državni sekretar za političke poslove Frano Matušić na zasedanju Opšte skupštine UN-a tokom otvorene ministarske rasprave o stanju na privremeno okupiranim područjima Ukrajine, piše Ukrinform.
"Hrvatska je spremna da pomogne u pronalaženju novih ruta za ukrajinski izvoz žitarica. Hrvatske železnice i luke na Jadranu su među mogućim alternativnim pravcima", rekao je.
Prema njegovim rečima, odluka Rusije da ne produži sporazum izaziva pretnju gladi u mnogim delovima sveta.
S druge strane, Bugarska, Mađarska, Poljska, Rumunije i Slovačka zajednički će zatražiti od EU-a produženje zabrane uvoza ukrajinskih žitarica nakon 15. septembra kako bi se izbegli veliki poremećaji na tržištu, rekao je mađarski ministar poljoprivrede Ištvan Nađi za Reuters.
Kroz ovih pet zemalja prolazile su alternativne tranzitne rute kako bi se nadoknadio usporeni izvoz preko crnomorskih luka. Prekid sporazuma mogao bi dovesti do povećanih protoka žitarica i uskih grla, strahuju u ovim EU državama.
Stoga će tražiti nastavak zabrane uvoza za četiri ukrajinska proizvoda - pšenicu, kukuruz, seme uljane repice i suncokreta, dok će se transport normalno obavljati. Nađi je izjavio da će razgovarati o opciji prema kojoj bi zemlje mogle pojedinačno tražiti od EU da doda proizvode na spisak zabrane.
"Očigledno Ukrajina, s obzirom na svoju veličinu, svime što proizvodi i izvozi u Evropu, utiče na tržište. Ista je situacija s piletinom, jajima, medom", rekao je.
Iako transport Crnim morem nije zabranjen, Ukrajina verovatno neće dobiti podršku drugih zemalja u vrlo riskantnoj pratnji brodova kroz koridor za žitarice.
"Ako neće moći da se izvozi na taj način, onda ćemo otprilike moći svetu obezbediti 3,7-3,8 miliona tona poljoprivrednih proizvoda svaki mesec. To nije dovoljno", rekao je član Odbora za agrarnu i zemljišnu politiku Ukrajine Dmitro Solomčuk te dodao kako su alternative dunavske luke i kopneni putevi kroz zemlje EU.
Rusija je danas saopštila da Ujedinjene nacije imaju tri meseca za sprovođenje uslova memoranduma koji bi olakšao ruski izvoz poljoprivrednih proizvoda ako želi da Moskva nastavi razgovore o ponovnom pokretanju ukrajinskog izvoza žitarica.
Tagovi
Autorka