Pretraživanje tekstova
Zahvaljujući savremenoj tehnologiji koja povezuje postavljene kamere i traktor, mašina se s najvećom preciznošću vodi duž redova, a može da obradi hektar u sat vremena.
Inteligentna motika je novi tip mašine koju predstavlja Photoheyler, a razvili su je mladi nemački inovatori Stefan Hajnrih i Tomas Štangl koji su za svoj izum dobili srebrnu nagradu Agritechnica.
Zahvaljujući savremenoj tehnologiji koja povezuje postavljene kamere i traktor, mašina se s najvećom preciznošću vodi duž redova, a može da obradi hektar u sat vremena.
Njena je prednost što je ručni rad sveden na minimum uz istovremeno poboljšanje mehaničke kontrole korova u organskim uslovima.
U ovoj vrsti poljoprivrede, koja se sve više promoviše, od izuzetne je važnosti kontrola korova, naručito u početnim fazama uzgajanih biljaka. Veliki deo vremena i radne snage se trošio na okopavanje useva. Tehnologije koje su trenutno dostupne nisu zadovoljavale svojim radom i preciznošću, a kako ističu inovatori, ovaj koncept objedinjuje nekoliko noviteta.
Kamere precizno beleže useve, a uz pomoć senzora upravlja se točkovima u skladu sa kretanjem traktora. To omogućava preciznu manipulaciju traktorom i mašinom duž redova. Uz pomoć hidrauličnih cilindara rukovodi se točkovima mašine koji su sinhroni s cilindrima traktora, odnosno prate ih.
Sistem rotacionih motičica ima usklađen rad sa kamerama koje se nalaze s prednje strane, a sa zadnje je postavljena kamera koja omogućava lakšu vožnju traktora.
Rotacione motičice uklanjaju korovske biljke unutar reda pod uglom od 90º u odnosu na uzgajane. Na taj se način uklonjeni korov iz redova smešta u međuredni razmak.
Ovaj mladi tim planira u budućnosti da nadogradi mašinu i omogući primenu spot prskanja pesticida, dakle direktno na neželjenu biljku, čime bi se oni dozirali precizno uz istovremenu uštedu.
Kako izgleda ova motika u radu, pogledajte u videu:
Tagovi
Inteligentna motika Agritechnica Organska poljoprivreda Photoheyler
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Hyalopterus pruni na šljivi! Ukoliko primetite kolonije ovih lisnih vaši primenite neki od registrovanih preparata na bazi acetamiprida, cipermetrina, deltametrina ili flonikamida. Lisne vaši sisaju biljne sokove što uzrokuje hlorozu, kasni... Više [+]
Hyalopterus pruni na šljivi! Ukoliko primetite kolonije ovih lisnih vaši primenite neki od registrovanih preparata na bazi acetamiprida, cipermetrina, deltametrina ili flonikamida. Lisne vaši sisaju biljne sokove što uzrokuje hlorozu, kasnije i nekrozu, posebno na mladim izdancima. Sprečite štete koje ova lisna vaš može da napravi, naročito u mladim zasadima!