Ministar Taku Eto našao se na udaru javnosti zbog neprikladne izjave u vreme kada su cene hrane u zemlji dostizale rekordne nivoe.
Japanski ministar poljoprivrede Taku Eto podneo je ostavku nakon što je izazvao negodovanje javnosti izjavom o - pirinču!
Naime, u vreme kada su cene hrane u zemlji dostizale rekordne nivoe, on je na političkom mitingu rekao da nikada nije kupovao pirinač jer su mu pristalice slale toliko donacija da je "skoro mogao da ga proda", preneo je TheGuardian.
Time je, kažu, potpuno obezvredio ranije iskaze saosećanja prema građanima koji se bore sa vrtoglavim cenama.
Njegova ostavka je pojačala pritisak na premijera Šigerua Išibu, koji se već suočava sa kritikama zbog svoje nesposobnosti da zaustavi rast cena osnovnih namirnica, posebno pirinča. Išiba se suočava sa ozbiljnim padom popularnosti uoči izbora za gornji dom parlamenta u julu.
Prema podacima objavljenim u aprilu, cena vreće pirinča u Japanu je skoro udvostručena u odnosu na prošlu godinu, dostigavši rekordnih 4.268 jena (oko 29 američkih dolara) za 5 kilograma. Vlada je početkom godine pokušala da ublaži situaciju puštanjem 300.000 tona iz interventnih zaliha, ali to nije donelo očekivane rezultate.
Eto je u svojoj izjavi priznao da su njegove reči bile neprikladne.
"Pitao sam se da li je primereno da ostanem na čelu ministarstva poljoprivrede u tako osetljivom trenutku i zaključio da nije“, rekao je Eto i dodao: "Još jednom se izvinjavam građanima zbog svojih krajnje neprimerenih izjava u trenutku kada se bore sa sve većim troškovima života".
Nakon njegove ostavke, vlada je na njegovo mesto imenovala Šinđiroa Koizumija, bivšeg ministra životne sredine i neuspešnog kandidata za lidera vladajuće Liberalno-demokratske partije.
Generalni sekretar opozicione Ustavno-demokratske partije Džunja Ogava rekao je da su Etoove reči "krajnje neprikladne, neosetljive i neprihvatljive".
Eto je u međuvremenu priznao da je njegova izjava takođe izazvala gnev u njegovom domu: "Moja žena mi je rekla da i dalje kupuje pirinač kada ponestane doniranog pirinča. Nije da živimo isključivo od doniranog pirinča", rekao je on.
Nedostatak pirinča u Japanu se pripisuje nekoliko faktora: loša žetva zbog izuzetno toplog vremena 2023. godine, panika izazvana upozorenjima o mogućem "mega zemljotresu" 2024. i gomilanje zaliha od strane distributera u iščekivanju dalje nestašice. Zbog sve većeg nezadovoljstva, Japan je u aprilu prvi put posle 25 godina uvezao ovo žito iz Južne Koreje.
Prema poslednjem istraživanju agencije Kjodo, čak 87 odsto ispitanika izrazilo je nezadovoljstvo načinom na koji se vlada nosi sa krizom. Popularnost Išibine vlade pala je na najniži nivo otkako je preuzeo dužnost u oktobru prošle godine.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor