Kada je u pitanju đubrivo u tečnoj formulaciji, skladištenje je još izazovnije. Na šta treba paziti i kakve uslove obezbediti?
Efikasnost primenjenog đubriva u velikoj meri zavisi od toga kako smo ga čuvali posle kupovine. Najbolja je opcija da se čuva u objektu, jer će tako biti zaštićeno od delovanja atmosferskih uticaja.
Ispoštujte sva zakonska pravila i propise, sačuvajte račun o kupovini i deklaracije. Najbolje je da se objekti mogu zaključati.
Proverite da li su pakovanja dobro zatvorena i bez oštećenja, posebno ako se radi o tečnim đubrivima. Udaljiti ih od izvora toplote. U istom objektu ne treba skladištiti pesticide, gorivo i zapaljive materijale (drvo, seno, slamu), razna maziva, i druge hemikalije.
Prostor treba da je suv i hladan, a temperatura da se kreće između pet i 30ºC. Dobra ventilacija je neophodna, da je opremljen aparatima za gašenje požara, peskom ili drugim materijalom koji ima veliku upijajuću moć, kao i kante i lopate. Pušenje u objektu mora biti strogo zabranjeno. Vreće položite na drvene palete.
U slučaju da nemate ovakve uslove, đubrivo čuvajte na otvorenom. Ne sme da bude izloženo direktnom delovanju UV zraka. Potrebno je da vreće budu odignute od zemlje i dobro prekrivene ceradom kako bi se sačuvale od uticaja vlage. Ako to ne poštujete, skraćuje se vreme čuvanja, jer je veći uticaj atmosferskih uslova.
Obezbedite kontrolu zaliha, imajte spisak i koristite one kojima prvo ističe rok trajanja. Redovno provetravajte gomilu.
Izbegavajte mešanje pakovanja različitih đubriva. Neki proizvodi su nekompatibilni, poput uree i amonium nitrata.
Kada je u pitanju đubrivo u tečnoj formulaciji, skladištenje je još izazovnije. Obično se čuvaju u originalnoj ambalaži ili rezervoarima koji moraju da budu na ravnoj površini i sa odgovarajućom podlogom. Oni moraju da budu udaljeni od vodotokova najmanje 10 m ili u skladu sa zakonskom regulativom.
S obzirom na to da se radi o tečnostima postoji opasnost od smrzavanja. Kvalitet đubriva se neće promeniti, ali pošto se led širi može doći do pucanja plastične ambalaže ili deformacija metalnih rezervoara. To može rezultirati curenjem. Što je veći sadržaj azota, to je sredstvo osetljivije na uticaj niskih temperatura i potrebno je pripaziti na temperaturne uslove.
Kako skladištiti pesticide? Evo nekoliko pravila i preporuka
U skladištu treba da postoji poseban sistem zagrevanja kako bi se sprečila kristalizacija i nastanak leda.
Takođe, u rezervoarima treba da postoji pumpa koja će da obezbedi cirkulaciju sadržaja i spriječi nastanak kristala kada se temperatura snizi.
Tagovi
Autorka