Tehničke inovacije na ovom međunarodnom ocenjivanju mogu biti mašine u celini ili kao mašinski sklop/pojedinačno rešenje, kojih je ove godine 25.
Iza nas je, u parnim godinama, najveća izložba poljoprivredne mehanizacije u Europi - EIMA iz italijanske Bolonje, koju organizuje italijansko udruženje proizvođača poljoprivredne mehanizacije FederUnacoma.
Tradicionalno, organizatori pozivaju izlagače da se svojim inovacijama takmiču za titulu najbolje "Tehničke inovacije". One mogu biti mašina ili mašinski sklop, kao pojedinačno rešenje. Stručnjaci pregledavaju pristigla rešenja i dodeljuju im priznanja u dve kategorije.
U prvoj kategoriji dobijaju titulu "tehničke inovacije" (crvena traka) - ove godine ih je 25, a u drugoj kategoriji su "rešenja vredna pažnje" (žuta traka) kojih je 37.
Predstavljamo vam fotografije i kratak opis tehničkih inovacija uz naglasak na vrednost ovih rešenja.
1. EASYDRIVE sistem (A.D.R. SpA)
Sistem olakšava koriščenje velikih prikolica. U vožnji napred točkovi su slobodno upravljani i prate okretanje poteznice, dok su u vožnji unazad točkovi upravljani hidrauličnom podrškom (servo) kojom se upravlja elektronski. Takvi sistemi su već poznati, ali je nagrađeni jednostavniji i jeftiniji od konkurenata.
2. easyMatic connect (Agrotop GmbH)
Zatvoreni sistem dotoka sredstava za zaštitu bilja u mašine omogućuje dotok iz rezervoara različitih veličina, čak i do 1.000 l, a ne samo iz manjih do 15 l, kako je do sada bilo moguće. U uređaj su integrisana dva različita sistema, a oba se mogu prati vodom.
3. UT110-CH500 (Andreoli Engineering Srl)
Samohodni kombajn za berbu grožđa na terasama adaptiran je iz postojećeg stroja za berbu na strmim padinama. Sistem otresanja i transporta grožđa prilagođen je terasama, a mašina je dobila i motor 5, bez povećanja njegovih dimenzija.
4. Mach 4 Tony (Antonio Carraro SpA)
Prvi uski plantažni traktor sa četiri gumene gusenice, zglobnom šasijom ili zglobnim upravljanjem kao i kombinovani mehanički hidrostatički prenos, reverzibilni način vožnje i kabina sa filtracijom kategorije 4.
5. Flowtron (ARAG Srl)
Solenoidni ventil za pulsirajuće dizne (PWM = Pulse-width modulation). U poređenju sa drugim PWM rešenjima na tržištu, ovaj novi ventil ima inovativnu vezu sa držačem dizne, što omogućuje vrlo mali hod pokretnog dela ventila. Dakle, ventil radi vrlo brzo i precizno i omogućava veliki protok tečnosti. Rešenje obezbeđuje precizno kontrolisanu primenu čak i sa PWM rasprskivačima.
Voćarsko-vinogradarski traktor sa plug-in hibridnim motorom. Između klasičnog motora i menjača ugrađena je elektromehanička jedinica. To takođe omogućava potpuno električni pogon, uključujući hidrauliku i klima uređaj, do dva sata.
Autonomna mašina za mehaničko uklanjanje korova na pirinčanim poljima, čak i na potopljenim zemljištima. Mašina je na električni pogon, baterija se puni preko solarnih panela, može raditi neprekidno do dva meseca. Vođena je satelitski uz RTK korekciju i prati kartu koja je napravljena tokom setve pirinča.
Oscilirajuće šipke za proređivanje montirane su na osovinu, koja se pokreće hidraulički sa kontrolisanom brzinom i momentom.
Održavanje položaja alata (nivelisanje) kod teleskopskih utovarivača obično se osigurava pomoću kompenzacijskog hidrauličkog cilindra, dakle na čisto hidraulički način, koji kod radnih alata ne radi sa jednakom preciznošću. To je osigurano nagrađivanim elektrohidrauličkim sistemom, koji takođe čini osnovu za buduće automatske funkcije.
Sistem temeljen na kompjuterskom prikazu koji omogućava autonomnu vožnju kroz redove vinograda. Sistemi za autonomnu vožnju nije potreban GPS signal sa RTK korekcijom, lidar, radarski ili ultrazvučni senzori, već samo kamera. Njihove slike obrađuje veštačka inteligencija koja kontinuirano nadopunjuje sistemi. Temelji se na Digital Twin tehnici, gde se prvo sprovodi digitalizacija (mapiranje) mašina, farme i vinograda, a poboljšava se svakom upotrebom.
Utovarivač ima hibridni pogon, gde 55 kW snage daje motor sa unutrašnjim sagorevanjem, koji za ovu snagu može doseći nivo 5 za izduvne gasove bez upotrebe AdBlue. Dodatnu snagu do 79 kW obezbeđuje hibridni pogon. Osim električnim pogonom, sistem to postiže i optimizacijom hidrauličkog kruga, posebno minimalnim pritiskom u krugu kada se ne izvode pokreti.
Malčer je opremljen mehanizmom koji omogućava promenu udaljenosti između rotora i komore za drobljenje (kućište). Dakle, s većim razmakom moguće je povećati veličinu komada drobljenog drveta kao i uštedeti na potrebnoj snazi. Moguće je i obrnuto za finije mleveno drvo.
13. Mašine na električni pogon (Projekt MARCEL)
Dragone Srl vinogradarska je prskalica sa osam ventilatora na pojedinačni pogon. Fissore Snc je "trench" kupka sa promenjivim razmakom između traktora i glave kade. Fontana Srl je nivelir sa integrisanim podešavanjem položaja/pogona traktora. Frandent Group Srl je rotacioni okretač sa promenjivom brzinom obrtanja rotora, radnom širinom i uglom rotora nezavisno od rada traktora, a Spezia Srl energetski efikasan defolijator u vinogradima.
Kompaktna mašina za ravnanje terena i premeštanje materijala u plastenicima, baštama i slično kao i omogućavanje mehanizovanja inače ručnog rada. Takođe je opremljen laserskim inklinometrom i GPS prijemnikom satelitskog signala. Potpuno ravan teren znači uštedu vode za zalivanje plastenika.
Hidraulična ruka za malčer sa dva teleskopska nastavka, jedan nastavak se može pomeriti i unazad, dalje od priključne tačke (pivota) mašine. Ovo rešenje omogućava malčiranje vegetacije duž vertikalne ravnine (npr. žive ograde) bez da se traktor mora pomeriti prema sredini ulice.
Motorna pumpa za navodnjavanje sa inovativnim rešenjima kao što su rotirajuća potporna platforma, dizalica za sklapanje usisne cevi i vitlo za podizanje usisnog seta. Pumpa je opremljena kolutima za creva koji se brzim spojnicama mogu spojiti na opremu za navodnjavanje, a sama pumpa je premazana supstancom koja takođe omogućava suvi rad.
Inteligentno i sa dva paralelna algoritma rada kontrolisana prskalica za voćnjake. Omogućuje prilagođavanje količine tečnosti prema volumenu krošnje drveća u realnom vremenu i to u tri dela armature prskalice posebno za svaku stranu (prvi algoritam) te zonsko selektivno prskanje temeljeno na kartama otkrivanja rane bolesti (drugi algoritam). Karte su izrađene na osnovu sistema za rano otkrivanje bolesti (EDS) i sistema za podršku odlučivanju (DSS).
Glasovno upravljanje poljoprivrednim mašinama koje poboljšava jednostavnost korišćenja i udobnost za vozača.
Vertikalni sistem proizvodnje jagoda zamišljen je kao automatizovano skladište sa više pokretnih nivoa. Time je omogućena preciznija kontrola unutrašnjosti koja je neophodna u svakoj pojedinoj fazi rasta biljke. Smanjuje se iskorišćenost zemljišta, moguće je do šest ciklusa godišnje, možemo ubrati zrelije plodove i time postići bolji uspeh na tržištu.
Kompaktna, daljinski upravljana gusenična prskalica za rad u staklenicima. Na električni je pogon, osim daljinskog upravljača za to se koristi i sistem kamera, ima posebno dizajnirane ventilatore koji omogućavaju podešavanje rada po visini, što omogućuje bolju raspodelu vazduha za prskanje. U poređenju sa traktorom i prskalicom smanjuje se uticaj na okolinu, utrošak energije, povećava se tačnost nanošenja i povećava sigurnost osoblja koje nije direktno izloženo sredstvima za zaštitu bilja.
Višenamenska mašina koji objedinjuje funkcije prskalice i pneumatskog skidača lišća vinove loze.
Mašina omogućava polaganje prvog sloja malča, setvu i postavljanje drugog sloja malča u jednom prohodu u staklenicima. Takvo rešenje još nije bilo na tržištu.
"Smart field water pipe" meri potrebu za poplavama u tehnici AWD (izmeničnog vlaženja i sušenja) u uzgoju pirinča. Elektronski i sistemski povezan uređaj omogućava digitalizaciju procesa koji se inače odvija ručno. Uređaj sa mini solarnom elektranom i baterijskim sistemom meri nivo vode, beleži i učitava prikupljene podatke u oblak pa je integrisan sa drugim rešenjima za upravljanje terenom.
Hibridni menjač za traktore (mehanički i hidrostatički), koji objedinjuje karakteristike i prednosti stepenastog menjača sa brzinama koje se mogu menjati pod opterećenjem i CVT menjača. Omogućava programiranje odabira prenosnih odnosa (brzina) kao i bezstepene promene brzine do pet km/h, aktivno mirovanje bez korišćenja kočnica, delovanje kočenja pri vožnji nizbrdo i hidrostatički rikverc pri svim brzinama.
Prskalica potpomognuta vazduhom sa funkcijama delomične širine i delomične količine nanošenja i sa direktnim nanošenjem ili primene više različitih aktivnih materija. Osim sredstva za zaštitu bilja, koje se na rasprskivače dovodi iz rezervoara, neposredno uz te dizne dodaju se i druga sredstva koja se inače ne mogu/smeju međusobno mešati. Primena različitih sredstava i u različitim količinama sprovodi se na osnovu mape primene parcele.
Tagovi
Autor