Pretraživanje tekstova
Direkcija za nacionalne referentne laboratorije (DNRL) očekuje dobijanje akreditacije za laboratoriju do kraja godine.
Laboratorija za ispitivanje i kontrolu kvaliteta mleka u Batajnici, za koju se govorilo da će biti otvorena krajem juna prošle godine, počela je sa radom. Nadležna je za monitoring proizvodnje mleka na celoj teritoriji Srbije.
"Cilj je utvrđivanje kvaliteta kod primarnih proizvođača, kako bi se uz dodatne edukacije i rad sa njima unapredila proizvodnja mleka u Republici Srbiji. Monitoring mleka koji se realizuje, biće potpuno besplatan", navodi se na sajtu Ministarstva poljoprivrede.
Dodaje se da Direkcija za nacionalne referentne laboratorije (DNRL) očekuje dobijanje akreditacije za laboratoriju do kraja godine. Na osnovu toga će od naredne godine visina iznosa premija za litar mleka biti isplaćivana prema klasi kvaliteta.
Podsetimo, iz Ministarstva je u martu najavljeno i da će se "osim batajničke laboratorije, nezavisnom kontrolom baviti i laboratorija koja će se nalaziti u Novom Sadu, a u planu je otvaranje još jedne laboratorije zadužene za teritoriju centralne Srbije. Pomenute laboratorije biće povezane specijalnim informacionim sistemom, tako da će se rezultati svih analiza prosleđivati Upravi za veterinu, proizvođačima i mlekarama".
Pročitajte više u članku Nacionalna laboratorija za mleko krajem juna.
Foto: jarmoluk / Pixabay
Tagovi
Laboratorija Kontrola mleka Kvalitet mleka Premija Batajnica
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!