Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Poljoprivredna gazdinstva
  • 14.07.2020. 07:30

Mala poljoprivredna gazdinstva nestaju zbog velikih firmi

Mala poljoprivredna gazdinstva u Evropskoj uniji nisu u dobroj ekonomskoj situaciji jer su pod sve većim pritiskom velikih kompanija. Naime dok veliki dobijaju najviše podrške, mali su zakinuti jer imaju manje poljoprivrednih površina.

Mala poljoprivredna gazdinstva nestaju zbog velikih firmi
Foto: Depositphoto/BlackyZE
  • 404
  • 19
  • 0

Studija Evropske komisije pokazala je da mala poljoprivredna gazdinstva u Evropskoj uniji nisu u dobroj ekonomskoj situaciji jer su pod sve većim pritiskom velikih kompanija. Naime studija ukazuje na razvoj nekoliko ključnih ekonomskih podataka zavisno od veličine preduzeća u EU.

Male farme sa površinama ispod pet hektara daleko su najveća grupa, ali se njihov broj smanjuje znatno brže u odnosu na veće. Takođe, sve se više povećava broj onih koje obrađuju više od 100 hektara. Uz to, njihova struktura i ekonomska snaga značajno se razlikuju u pojedinim evropskim zemljama.

Mala gazdinstva nisu održiva?

Broj poljoprivrednih imanja u EU smanjio se od 2010. do 2016. za oko 15%, na 10,2 miliona i to najviše za one koji imaju manje od 5 hektara zemlje - gotovo za petinu, na oko 6,8 mil. Međutim, to znači da ta grupa i dalje čini dve trećine svih farmi u EU.

Broj onih koja obrađuju između 50 i 100 hektara smanjio se za 3%, a onih koji obrađuju više od 100 hektara u porastu je za 6%.

Najviše malih na istoku EU

U istočnoj Evropi mnoge firme su još uvek znatno manje nego u zapadnoj i stoga teško preživljavaju u odnosu na međunarodnu konkurenciju, piše agrarheute. Prosečna veličina poseda u Nemačkoj i Francuskoj je 60 hektara, u Velikoj Britaniji gotovo 100 hektara ali u Rumuniji su imanja nešto manja od četiti hektara, u Poljskoj 10, a u Italiji 12.

Stiže podrška za poljoprivredna gazdinstva?

Istovremeno, trećina svih poljoprivrednih gazdinstava u Evropi nalazi se u Rumuniji, oko 13% u Poljskoj, a nešto manje od 10% u Italiji.

Podaci ukazuju da iako se broj farmi smanjuje, to nije slučaj sa površinama korišćenim u poljoprivredne svrhe. 

Mali dobijaju samo 13% direktne podrške?

Velikim mnogo veći promet daje više slobode da nadoknade štetu ili druge gubitke useva u određenim područjima. Više od polovine svih poljoprivrednih gazdinstava u EU ima manje od 4.000 evra dohotka godišnje! Njima je teško zaraditi za preživljavanje, a služe tek za popunjavanje budžeta ili što je to često slučaj u istočnoj Evropi, služe za samodovoljnost.

Naime, raspodela pomoći EU prema veličini farmi takođe je vrlo nepovoljna za male farme jer one dobijaju samo 13% direktne podrške.

Njihova ekonomska snaga takođe je različita između evropskih zemalja: oko 17% poljoprivrednih proizvoda iz EU dolazi iz Francuske. Nemački poljoprivrednici doprineli su sa 13%, italijanski sa 12% i španski sa 11%.

Iako se trećina svih poljoprivrednih gazdinstava nalazi u Rumuniji, ta zemlja može doprineti sa samo 3,4% jer je ekonomska snaga i konkurentnost njihovih uglavnom vrlo malih firmi, slaba.

Koje države dobiju najviše podsticaja?

Zanimljiva je i raspodela direktnih poljoprivrednih plaćanja i subvencija između veličina farmi - što se u osnovi zasniva na obrađenim površinama. Prema tome, oko tri četvrtine svih poljoprivrednih gazdinstava u EU, samo njih 16% prima potpore. 

Zavisno od raspoloživih poljoprivrednih površina, postoje i znatne razlike između evropskih zemalja u isplatama koje dolaze iz Brisela. Francuska godišnje dobije iznos nešto veći od 9 milijardi evra što je više nego u bilo kojoj drugoj državi. Za Španiju to iznosi gotovo 7 milijardi evra, a za Nemačku 6 milijardi evra.

Poljska dobija 4,6, a Rumunija oko 3 milijarde evra. Međutim, ove prilično velike svote do sada nisu mogle zaustaviti uništavanje malih farmi, a smatra se da je posledica toga i ekonomski pritisak na tu industriju.


Tagovi

Mala gazdinstva Velika gazdinstva Evropska unija Podrške Površina


Autorka

Martina Pavlović

Više [+]

Martina je magistar agronomije sa specijalizacijom zaštite bilja.