Pretraživanje tekstova
Nova bi pravila najviše pogodila starije i vozače početnike, a i one koji poseduju vozila teža od 1,8 tona.
Evropski odbor za saobraćaj i turizam raspavlja o nacrtu predloga kojim se žele revidirati pravila polaganja vozačkog ispita te izdavanje vozačkih dozvola. Predstavila ga je izvestilac Odbora za saobraćaj i turizam pri Evropskom parlamentu Karima Deli, a u javnosti je podigao puno prašine.
Nova bi pravila najviše pogodila starije vozače i početnike.
Vozači stariji od 60 godina trebalo bi da obnavljaju vozačku dozvolu svakih sedam godina, stariji od 70 svakih pet, a svi stariji od 80 godina svake dve godine.
Pre produženja morali bi da prođu lekarski pregled i kurs osveženja znanja.
Takođe, promene bi zahvatile i vozače većih automobila i to uvođenjem dodatne, B+ kategorije za automobile teže od 1,8 tona, kao što su dostavna vozila, pik-apovi i SUV-ovi za koje se smatra da češće učestvuju u sudarima od lakih ličnih vozila.
"Budući da se u saobraćaj u Uniji stavljaju sve veći i teži automobili, dozvola kategorije B za njih više nije prikladna", stoji u pojašnjenju.
Vozači bi morali u tom slučaju da izvade novu dozvolu, a položiti bi mogli samo stariji od 21 godinu.
Kada je reč o novim vozačima, izvestilac poziva na donošenje posebnih mera za ograničenje brzine i podstiče države članice da za njih uvedu stroža pravila, recimo za noćnu vožnju, od ponoći do šest ujutro ili kazne koje znače dobijanje kaznenih bodova ili gubitak bodova na dozvoli.
Cilj izmene direktive je smanjiti broj smrtnih slučajeva sa 20 hiljada, koliko ih je na putevima Evropske unije bilo prošle godine, te da do 2050. njihova brojka bude nula.
Glasanje o ovom predlogu u Evropskom parlamentu planirano je za kraj 2023.
Tagovi
EU vozačka dozvola Nova pravila Stariji vozači Mladi vozači Vozač početnik Vožnja noću Kazna Izmena direktive
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Na osnovu podataka Ministarstva poljoprivrede, proizvodnja jakih alkoholnih pića u 2023. godini dostigla je 36,2 miliona litara, što je povećanje od 2,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, odnosno 61 odsto u odnosu na 2017. od kada je počel... Više [+]
Na osnovu podataka Ministarstva poljoprivrede, proizvodnja jakih alkoholnih pića u 2023. godini dostigla je 36,2 miliona litara, što je povećanje od 2,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, odnosno 61 odsto u odnosu na 2017. od kada je počela registracija proizvođača po novom Zakonu o jakim alkoholnim pićima. “Najveća je proizvodnja rakije od voća, u količini od 27,1 miliona litara i to prvenstveno šljivovice, sa 60 odsto udela. Ostala jaka alkoholna pića, gde dominira proizvodnja vinjaka, travarica, likera, džina i drugih, imaju proizvodnju od 9,1 miliona litara”, kaže sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju Privredne komore Srbije (PKS) Aleksandar Bogunović. #proizvodjacirakije