Pretraživanje tekstova
Ministar zadužen za regionalni razvoj Srbije Milan Krkobabić posetio je Eparhiju valjevsku Srpske pravoslavne crkve gde je sa episkopom Milutinom razgovarao kako da se ta eparhija uključi u očuvanje i oživljavanje sela i da što veći broj mladih ostane da živi i pokrene poljoprivrednu proizvodnju u valjevskim selima.
Sastanku su prisustvovali i vladika australijsko-novozelandski Siluan, vršilac dužnosti direktora Uprave za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama Mileta Radojević, ambasador Belorusije u Srbiji Valerij Briljov i predsednik Zadružnog saveza Srbije Nikola Mihailović.
Krkobabić je podsetio da država želi da pomogne u oživljavanju i opstanku sela u Srbiji dodajući da je to i dokazala projektom ravnomernog regionalnog razvoja "500 zadruga u 500 sela".
Podsetimo, projekat "500 zadruga u 500 sela" pokrenut je pre dve godine kako bi se sela u Srbiji oživela vraćanjem mladih na selo kroz različite podsticaje i subvencije za bavljenje poljoprivredom za šta je država najavila da će izdvojiti 200 miliona dinara, pisao je Danas.
Da ima mladih koji su voljni da uđu u poljoprivredu i na taj način pomognu razvoju sela i poljoprivrede u Srbiji, potvrđuje veliko interesovanje za udruživanje i subvencije koje je izazvao ovaj projekat još na samom početku, prenosi Danas.
Pored subvencija, za projekat vraćanja mladih na selo, pre dva meseca najavljeno je formiranje Nacionalnog tima za spas sela Srbije koje čine predstavnici Odbora za selo u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU) i stručnjaci.
"Svako ima pravo da ode iz sela, mi nemamo ni moralna ni druga prava da ih sprečimo, ali možemo da im ponudimo izbor da ostanu, ako im se obezbedi sve ono što imaju i gradovi", rekao je tada Krkobabić, a preneo N1.
Krkobabić je tada istakao i da je potrebno selima obezbediti infrastrukturu, puteve, vodovod, kanalizaciju, zdravstvene i kulturne ustanove napomenuvši da u čak 73 odsto sela treba regulisati sve ovo.
To pokazuje da subvencije i novčani podsticaj mladih za povratak na selo nisu jedino što je potrebno uraditi kako bi mladi bili motivisani da odu na selo i tamo i ostanu, već je potrebno prilagoditi i omogućiti način života na selu tako da oni koji tamo žive imaju sve što im je neophodno za svakodnevni život.
Izvori
Tagovi
Milan Krkobabić Vlada Republike Srbije Branislav Gulan Nacionalni tim za spas sela
Autorka
Više [+]
Strast prema saznavanju odvela ju je u novinarstvo, ljubav prema novim tehnologijama u digitalne medije, a u agrarne nauke ušla je sasvim spontano. Smatra da je poljoprivreda u korenima svakog čoveka na planeti.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Obuke profesionalnih korisnika za bezbednu primenu sredstava za zaštitu bilja koje su nedavno počele, vrlo brzo su iz nepoznatog razloga i prekinute. Šta proizvođači misle o obuci? Više o tome čitajte uskoro na Agroklub-u!