Pretraživanje tekstova
Ovi insekti su predatori i love štetočine koji uništavaju plodove, seme i lišće.
Mravi mogu biti efikasniji od pesticida koje poljoprivrednici koriste u proizvodnji hrane, pokazalo je novo istraživanje. U odnosu na hemijska sredstva, bolji su u suzbijanju štetočina, manje oštećuju biljke i povećavaju prinose useva. Ovi insekti su predatori i love štetočine koji oštećuju plodove, seme i lišće što, kako znamo, dovodi do pada prinosa.
Stručnjaci su posmatrali 17 useva, uključujući citruse, jabuke, mango i soju u nekoliko zemalja, uključujući SAD, Australiju, Veliku Britaniju i Brazil.
"Uz pravilno upravljanje, mravi mogu biti korisna kontrola štetočina i vremenom povećati prinos. Neke vrste imaju sličnu ili veću efikasnost od pesticida, uz nižu cenu", napisali su istraživači u radu objavljenom u Proceedings of Royal Society B.
Posmatrali su 26 vrsta od kojih većina obitava na drvetu, a gnezde se na biljkama ili u zemlji. Otkriveno je da se mravi najbolje snalaze u sistemima kao što je agrošumarstvo te u usevima koji se uzgajaju u seni.
The effects of ants on #pest control: a meta-analysis #EvidenceSynthesis #ProcB #OpenAccess https://t.co/1UVmVfrrIy @dieguitoanjos #Ecology #ISME18 #ESA2022
— Royal Society Publishing (@RSocPublishing) August 18, 2022
Ali, njihova uloga još uvek nije u potpunosti razjašnjena jer oni mogu biti i veliki problem. Znamo da mravi na svojstven način uzgajaju druge insekte kao što su lisne vaši, bele mušice i brašnaste stenice, a zbog takozvane medne rose koju oni proizvode. Istraživači tvrde da bi se ova praksa mogla sprečiti kada bi se mravima omogućila alternativa izvoru šećera na zemljištu.
Rad je posmatrao većinu vrsta insekata koji se širom sveta smatraju štetočinama. Podaci su došli iz studija koje su upoređivale grupe biljaka sa mravima naspram onih s kojih su uklonjeni (mehanički ili hemijski), što ukazuje da su upravo mravi odgovorni za posmatrane promene.
Uzgajivači agruma u Kini decenijama su koristili mrave u uzgoju, a ti su se insekti takođe koristili za kontrolu šumskih štetočina u Kanadi, kakaovca u Gani te useva u Nigeriji.
Postoji najmanje 14.000 poznatih vrsta mrava, a mnoge će verovatno ostati nepoznate. Na Zemlji ih je više nego bilo kojih drugih insekata pa čine polovinu biomase ukupnog broja insekata.
Ipak, zaključuje se da je potrebno mnogo više posmatranja, vremena i opreza, a da bi se mravi mogli koristiti u uzgoju bilja.
Tagovi
Mravi u poljoprivredi Biološka kontrola Korist mrava Predatori
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 2 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 2 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 2 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 5 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.