Zbog povećanih pretnji koje predstavlja prekomerno iskorišćavanje morskih resursa, zagađenje i klimatske promene potrebne su hitne mere kako bi se evropska mora vratila u dobro stanje, upozorava Evropska agencija za životnu sredinu.
Evropski okeani, mora i morski život pod pritiskom ljudskih aktivnosti su uključujući posledice zagađenja, prekomerni izlov i uticaj klimatskih promena, upozorila je Evropska agencija za životnu sredinu (EEA) koja napominje da nemamo vremena za novu deceniju zanemarivanja i zloupotrebe ekosistema jer je na pomolu nepopravljiva šteta.
Iako mora i okeani igraju ključnu ulogu u transportu, energetici i prehrambenoj industriji kao i u turizmu te pridonose regulaciji klime, stanovništvo ih i dalje uništava. Morski svet se suočava s ogromnim gubitkom bioraznovrsnosti pa tako veliki broj morskih vrsta poput foka, kitova i bakalara prema analizama pokazuje nepovoljni konzervatorski status.
Zašto je 'česmovača' zdravija od flaširane vode i gde grešimo kod upotrebe prirodnih preparata?
Također, trenutna upotreba mora od Baltičkog do Sredozemnog uzima danak što rezultira promenama u fizičkom, ali i njegovom hemijskom sistemu. Ova vest je loša jer utiče na naš kvalitet kao i sredstva za život, kao i ekonomiju.
Prema izveštaju, klimatske promene pojačavaju druge negativne uticaje na morske ekosisteme. Tako će na primer, prema očekivanjima, nadmetanje u Evropskoj uniji za izlov riba, proizvodnju fosilnih goriva, minerala i obnovljive energije rasti što će predstavljati dodatan pritisak na već iscrpljene ekosisteme.
Ipak, prema izveštaju EEA-e postoje znakovi oporavka morskog ekosistema u nekim područjima kao rezultat značajnih napora koji se koriste već decenijama kako bi se smanjio uticaj zagađivača, eutrofikacijom i prekomorskim ribolovom.
Vreme je za zaštitu mora - odzvonilo štapićima za uši, slamkama i držačima balona
"Još uvek imamo priliku da obnovimo naše morske ekosisteme ako delujemo odlučno i skladno te ako uspostavimo održivu ravnotežu između načina na koje koristimo mora i našeg uticaja na morsku okolinu", kaže Hans Brijninkliks, izvršni direktor EEA-e, koji polaže nade u zeleni plan Evropske komisije i nove strategije biološke raznovrsnosti EU do 2030. godine.
Tagovi
Autorka