Pretraživanje tekstova
Inženjerke iz Čilea razvile su USB punjač koji skuplja višak energije iz zemlje i pretvara ga u struju za punjenje uređaja.
Uskoro bismo svoje mobilne telefone, tablete i laptopove mogli da punimo pomoću zemlje. Čak bismo to mogli da radimo i preko sobnih biljaka. Naime, stručnjakinje iz Čilea napravile su USB punjač koji skuplja energiju iz zemlje i pretvara je u struju za punjenje elektronskih uređaja.
Konstruktorke ove tehnološke inovacije su Evelin Aravena, Kamila Rupčić i Karolina Gerero. Ženski inženjerski trio razvio je taj sistem još 2009. godine dok su bile studentkinje na Duoc UC u Valparaisu i Univerzitetu Andres Belo.
Nova E-Kaia tehnologija sakuplja višak energije od biljaka kako bi napajala elektronske uređaje.
Jedna biljka može da napuni pametni telefon - smartphone za gotovo jedan i po sat, a osim punjenja mobilnih telefona, može, na primer, da proizvode struju i za napajanje stone lampe. Izum je nazvan E-Kaia, a princip njegovog rada zasnovan je na fotosintezi kojom biljka svetlosnu energiju pretvara u hemijsku.
Mikroorganizmi oko korena zatim stvaraju energiju za rast biljke, ali pritom se otpuštaju elektroni. E-Kaia poseduje elektrode koje hvataju elektrone iz zemlje i pretvaraju ih u neki oblik struje. Tehnologija ne ometa rast i razvoj biljke, a može da proizvede struju napona 5 volti što je dovoljno za punjenje elektronskih uređaja.
E-Kaia prototip, na slici, koristi bio strujni krug zakopan u zemlju, dok se povezani USB nalazi van saksije. Bio strujni krug koristi elektrodu da bi uhvatio elektrone koji se proizvode tokom fotosinteze i pretvara ih u elektricitet.
Takva tehnologija, osim što nije štetna za okolinu, predstavlja budućnost za prenosivu energiju.
Tagovi
Energija Biljke Fotosinteza Tablet Elektronički uređaji Punjač Mobiteli LED svjetla Pretvorba energije
Autorka
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uverenja ne čine vas boljom osobom. Delovanje čini."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA! Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire. Zaraženi deo st... Više [+]
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA!
Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire.
Zaraženi deo stabla je uvek tanji od zdravog dela, pa biljke poležu - zbog čega je ova bolest poznata po nazivu "poleganje rasada". Biljke u trenucima početne infekcije mogu da izgledaju potpuno normalno - čak i kada biljke polegnu, kratak vremenski period ne gube normalan izgled listova, ali nakon toga vrlo brzo dolazi do odumiranja biljke.
Na obolelim delovima biljaka primećuju se beličasti končići koji se protežu i na površini zemljišta. Iz obolelih biljaka zaraza se brzo širi na zdrave biljke, tako da može doći do potpunog propadanja rasada.
Širenju bolesti poleganja rasada poguduju
✅ prevelika vlažnost zemlišta
✅ velika gustina zasađenih biljaka
✅ slabo provetravanje plastenika
Gajene biljke najosetljivije su U FAZI NICANJA! . U kasnijim fazama mogu se javiti simptomi u prizemnom delu stabla, ali retko kada dolazi do propadanja biljke. Simptomi na starijim biljkama manifestuju se u vidu pega i nekroze na donjem delu stabla, žutila, smanjenog porasta biljke i smanjenog prinosa.
Kako biste zaštitili rasad od bolesti poleganja, savetujemo da primenite sledeće mere:
✅ Obezbedite lakša i ocedita zemljišta, kako ne bi došlo do zadržavanje vode na pojedinim mestima.
✅ Rasađivanje obavite onda kada je najavljeno toplo i vedro vreme u narednih 7 do 10 dana od trenutka sadnje ili setve.
✅ Pravovremeno koristite fungicide za suzbijanje patogena u rasadima.
Pored pravilnog zalivanja i dobre provetrenosti, naši stručnjaci za povrtarstvo savetuju primenu preparata✅ BALB ✅u koncentraciji 0,2%, pre rasađivanja i neposredno posle rasađivanja.