Pretraživanje tekstova
Fitosanitarna inspekcija Srbije nije utvrdila prisustvo štetnih organizama u breskvama koje su vraćene iz Rusije.
"Fitosanitarna inspekcija Srbije nije utvrdila prisustvo štetnih organizama u breskvama koje su vraćene iz Rusije", rečeno je danas u Upravi za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede Srbije.
"U toku 2016. godine dve pošiljke svežih plodova breskve su vraćene zbog prisustva "breskvinog smotavca" Grapholita molesta (sin. Cydia molesta), a koje su upućene iz Srbije u Rusiju. Fitosanitarni inspektori prilikom kontrole nisu utvrdili prisustvo navedenog štetnog organizma", navode u Upravi za zaštitu bilja.
Kako su objasnili, svaka pošiljka koja se vraća u Srbiju podleže kontroli fitosanitarne inspekcije. "Ako se ovom kontrolom utvrdi prisustvo štetnog organizma koji nema karantinski status za teritoriju Republike Srbije, pošiljka se pušta u promet ili se naređuju adekvatne mere (na primer industrijska prerada). U slučaju da se nađe karantinski štetni organizam, naređuju se mere uništavanja kompletne pošiljke pod kontrolom fitosanitarnog inspektora", poručuju iz te uprave i dodaju da je "breskvin smotavac" (Grapholita molesta) insekt koji je prisutan na celoj teritoriji Srbije. Pored breskve kao glavnog domaćina, oštećuje i krušku, dunju, jabuku, kajsiju, šljivu. Na našem proizvodnom području zastupljena je na svim lokalitetima gajenja breskve, a prvi put je zabeležena 1947. godine.
U Srbiji, kako dodaju, spada u ekonomski štetne organizme dok na delu teritorije Ruske Federacije predstavlja karantinski štetni organizam čije je unošenje zabranjeno. Ruska poljoprivredna inspekcija za Orlovsku i Kursku oblast nije propustila više od tri tone zaraženih breskvi iz Srbije, javili su lokalni ruski mediji. Navodi se da su u utorak, 19. jula ruski inspektori na granici Ukrajine i Rusije u plodovima našli tu opasnu štetočinu.
Foto:bigstockphotos.com;SunSpots_Photography
Izvori
Tagovi
Fitosanitarna inspekcija Srbije Štetni organizmi Breskve Rusija Breskvin smotavac
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
O tome zašto je važno tretirati zasade koštičavog voća u fenofazi cvetanja čitajte uskoro na portalu Agroklub!