Sve više se šire duž rečnih tokova, a uništavaju prirodna staništa autohtonih životinja. Kopaju kanale i grade gnezda u rečnim nasipima i potkopavaju mostove.
Invazivne vrste su veliki svetski problem, a među 100 najčešćih svoje mesto je pronašla nutrija Myocastor coypus koja vodi poreklo iz Južne Amerike. Poznata je i pod nazivima, barska nutrija, mišji dabar.
Ovaj krupni glodar uzgajao se na farmama zbog krzna i mesa. Životinje koje su pobegle iz farmi su se naselile u evropski biosistem gde predstavljaju pravu pretnju po domaći ekosistem. Naseljavaju potoke, reke, jezera, močvare.
Svojim izgledom nutrije podsećaju na ogromne štakore. Dužina tela s glavom varira od 36 do 65 centimetara, dok je rep dug od 25 do 35 cm. Odrasle jedinke mogu težiti između četiri i devet kilograma. Imaju plivajuće kožice između prstiju na zadnjim nogama. Krzno je smeđe. Prepoznaje se po narandžastim sekutićima.
Hrane se vodenom vegetacijom, travama, trskom, zeljastim i korenastim povrćem, šećernom repom, detelinom, lucerkom. Odlični su plivači i ronioci.
U toku godine nekoliko puta se legu. Ženke dostižu polnu zrelost s tri do osam meseci, a mužjaci između četiri i 10. U jednom leglu može biti između dvoje i devet mladunaca. U divljini žive do četiri godine, a na farmama šest do osam. Love ih lasice, psi, sove, jastrebovi, mačke, kune.
Najveća opasnost od nutrija dolazi zbog njihovog načina života. Zbog potrage za hranom uništavaju vodenu vegetaciju i poljoprivredne useve.
Ipak, najveća opasnost dolazi zbog kopanja nasipa i pravljenja gnezda čime narušavaju njihovu stabilnost i povećavaju opasnost od poplava, uništavaju kanale. Odgovorne su za potkopavanje mostova i njihovo urušavanje. Uništava staništa autohtonih životinja, posebno ptica i riba.
U Srbiji se rasprostranjenost veže za Dunav, a zabeležene su pojave nutrija na području grada Beograda. Prisutne su na ušću Velike Morave, zatim na Mlavi, Peku, ali i drugim vodenim tokovima.
Sada je ova životinja naselila veći deo Evrope. U Hrvatskoj obitava u slivu Dunava kao i reke Mirne u Istri. Odatle se šire na druge reke i potoke koji se u njih ulivaju. Prvi put je zabeležena još davne 1936. godine u Međimurju, a do danas se odomaćila i može se videti u gradskim sredinama kroz koje protiču reke ili su u blizini rečnih površina.
U Bosni i Hercegovini je primećena na području Save odakle se širi na njene pritoke. Lovci iz Kozarske Dubice su 2007. godine ulovili nutriju na području Une, a od tada je zabeleženo njeno prisustvo i na drugim pritokama Save.
U Evropi najveću štetu pravi u Italiji. Iz Ministarstva za zaštitu okoline Piero Đenovesi, naveo je da ovu zemlju štete od nutrija koštaju četiri miliona evra.
Tagovi
Autorka