Pretraživanje tekstova
"Mi smo do sada izvezli oko 90 odsto ove vrste voća, i očekujemo da će izvoz biti nastavljen po okončanju analiza svih spornih pošiljaka i njihovog stavljanja pod kontrolu", kaže Nedimović.
Obustava izvoza breskvi i nektarina iz naše zemlje u Rusiju počela je danas i trajaće od sedam do 10 dana, u zavisnosti od rezultata analiza svih spornih pošiljaka u Srbiji i Rusiji. Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović rekao je da ovo voće može da ide u upotrebu bez problema, ali da Rusi zahtevaju robu najvišeg kvaliteta.
"Radi se o situaciji koja je očekivana, a odnosi se konkretno na pojavu gljivica u breskvama, odnosno nektarinama, koje se stvaraju zbog velike količine vlage u tom voću", rekao je Nedimović.
Kako prenose mediji, pronađena je gljivica Monilinia fructicola u voću koje je uvezeno 13. jula. Isti problem pronađen je i u makedonskom voću. "Ove vrste voća su, pored maline i kupine, najviše podložne kvarenju usled kiša. Protiv prirode nekad ne možete. Takođe, transport nektarina do hladnjača dodatno pogoršava proces", tvrdi Nedimović.
Dodao je da su ruske kolege poslale dopis u vezi sa rejonizacijom, da bi se utvrdili prostori u Srbiji u kojima se gljivica pojavljuje, kako ne bi cela zemlja bila pod tim merama. Od početka godine izvezeno je 110.000 tona voća u Rusiju, u vrednosti od oko 150 miliona evra. "Mi smo do sada izvezli oko 90 odsto ove vrste voća, i očekujemo da će izvoz biti nastavljen po okončanju analiza svih spornih pošiljaka i njihovog stavljanja pod kontrolu", kaže Nedimović.
Tagovi
Breskve Nektarine Gljivica Monilija Rusija Obustava izvoza Branislav Nedimović
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!