Kaže da bi imao još više elana da se bavi ovim poslom kada bi proizvođači mleka dobili zagarantovanu otkupnu cenu mleka
Burhan Mehmeti je odrastao čuvajući krave u svom rodnom selu Aliđerce, u Opštini Preševo. Oduvek je maštao da jednog dana ima modernu farmu mlečnih krava u kojoj će da čuva najkvalitetnija grla. Ta želja mu se ostvarila tek pre 11 godina kada je kupio oko sedam hektara zemlje u susednom selu Reljan.
Videvši koliko pašnjaka ima, odmah je na jednom od njih sagradio štalu iz koje će krave moći same da odlaze na pašu i da se vraćaju.
Kako je u njoj želeo da smesti samo grla koja daju više mleka od onih koje je dotada držao počeo je da se raspituje gde u Srbiji može da kupi krave od kojih može da dobije po 20 i više litara mleka dnevno.
A kada je saznao, krenuo je kamionom putem Srpske Crnje, Bečeja, Kanjiže, Novog Miloševa, Zaječara, Negotina... odakle se kući vraćao sa mladim kravama simentalske, limuzin, crni i crveni holštajn rase.
"Počeo sam bukvalno sa šest, a sada na farmi zajedno sa junicama držim 65 komada. Junice ne prodajem, a kada bih rešio da ih prodam nijedna ne bi koštala manje od 3.000 evra", priča Burhan.
Poslednjih desetak godina zadržao je za sebe svako žensko tele kako bi dobio kvalitetan rasni sastav mlečnih krava i povećao broj grla.
Kaže nam da je zadovoljan količinom mleka koje dobija od ovih krava. Od simentalki već na prvom teljenju dobija po 20 litara dnevno, dok crveni i crni holštajn daju i više od 25 litara mleka.
Od proleća, pa sve do kasne jeseni njegove krave se nalaze na paši što mu dodatno olakšava posao jer ne mora da izđubrava štale. Sa druge strane, njegovi pašnjaci su od kravljeg izmeta stalno nađubreni, a samim tim bogati kvalitetnom travom koja daje poseban kvalitet njihovom mleku. To mu je putem analize mleka predočio i njegov otkupljivač kome u sezoni isporuči u proseku od 400 do 450 litara mleka dnevno.
Aleksandar je peta generacija stočara u porodici: Dnevno proizvedu 1.000 litara mleka
Mehmeti za svoju stoku proizvodi kukuruz na tri hektara zemlje. Najveći deo površina je pod pšenicom, ovsom i detelinom. Mnogo hrane mora i da kupi, počevši od koncentrata, pa do lucerke.
Samo ove godine je kupio više od 1.500 bala dateline po ceni od oko dva evra po bali, dok je cena sena do 1,5 evra.
Iako je zadovoljan rasnim sastavom krava koje ima u štali ovaj preševski stočar namerava da u narednom periodu još poradi na njegovom poboljšanju. U planu mu je i izgradnja nove savremene štale. Kaže da bi imao još više elana da se bavi ovim poslom kada bi proizvođači mleka dobili zagarantovanu otkupnu cenu mleka.
"Kada mom otkupljivaču ne treba moje mleko kaže mi da neće da dođe po njega i da sa njim mogu da radim šta god hoću. Kako nisam u mogućnosti da to mleko preradim, prinuđen sam da ga prospem i to je velika šteta za moju porodicu."
Nije zadovoljan ni otkupnom cenom mleka koja trenutno iznosi 50 dinara po litru. Ovih dana pogotovo ga čini nespokojnim saznanje da otkupljivač namerava da smanji cenu za još 10 dinara, što će ovu proizvodnju učiniti još neisplativijom.
"Kilogram koncentrata je 53 dinara, a litar nafte 205 dinara, pa sada vidite koliko je ispaltiva cena mleka. Iako otkupljivaču predajem najviše mleka na kraju meseca dobijam istu cenu kao i onaj od koga otkupljuje po 20 litara", ističe on i podvlači da ova grana stočarstva ne može da napreduje u njegovom kraju zato što nema klanice i nema otkupa stoke.
Međutim, kaže nam, još uvek se dobro nosi sa svim problemima koji prate njegovu proizvodnju. Zahvalan je na podršci vranjske Poljoprivredne stručne službe čiji savetodavci ga veoma često obilaze, informišu i daju savete kako da gaji stoku i određene biljke na svom imanju.
Foto prilog
Tagovi
Autorka