Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Kontrola populacije
  • 30.12.2022. 15:00

Otkud divlje svinje u naseljima - ko je kome ušao u posed?

Populacija se povećava, a lov na neraste ne utiče na brojnost. Rešenje je pronađeno u posebnim zamkama.

Foto: Depositphoto/JakubMrocek
  • 124
  • 16
  • 0

U Evropi se nastavlja borba za kontrolu populacije divljih svinja. Vlade i naučne zajednice nude mnoga rešenja za suzbijanje njihovih populacija, koje su u stalnom porastu zbog reproduktivnog potencijala i ljudske aktivnosti, izveštava "National Geografic".

Zbog urbanizacije i ponovnog rasta šuma njihova brojnost je u porastu. Sve više ljudi prijavljuje susrete s ovim životinjama u mnogim metropolama na kontinentu, od Berlina preko Madrida do Varšave.

Rešenje su zamke

Procenjuje se da oko milion divljih svinja luta Italijom, uništavajući useve i izazivajući najmanje 2.000 saobraćajnih nesreća svake godine, navodi zoolog Andrea Monako, koji se više od dvadeset godina bavi njihovim proučavanjem na Italijanskom institutu za zaštitu životne sredine i istraživanje (ISPRA), u Rimu.

Divlje svinje zauzele Rim - preturaju po kantama za smeće, upadaju u saobraćaj

Uzrok su do 22 miliona evra poljoprivredne štete svake godine. Regionalne vlasti nadoknađuju štetu poljoprivrednicima, plaćanje je često delimično ili dolazi prekasno da bi se sačuvala žetva. Italijanske vlasti su 2005. pozvale na lov, a godišnje se odstreli 295.000 životinja. Međutim, stopa reprodukcija je još brža. Monako navodi da svake godine populacija može porasti za 150 odsto. Način lova je pogrešan, jer se ubijaju nerastovi umesto rasplodnih krmača.

Divlje svinje uhvaćene u Pig Brig zamke (Foto: Facebook/Pig Brig Trap)

Kako dosadašnji načini lova nisu doprineli smanjenju njihove brojnosti, rešenje je pronađeno u Pig Brig zamkama iz SAD. One služe za lovljenje krmača s prasićima i pokazale su se veoma uspešnim.

Problem u Evropi

Slična situacija je u Španiji gde se populacija udvostručila za samo 20 godina i sada se približava milion jedinki. Stručnjakinja za upravljanje divljim životinjama i direktorica konsultantske kuće za životnu sredinu Minuartia Karme Rosel, navodi da se divlje svinje više ne boje ljudi, a nedostatak predatora i obilje hrane omogućilo im je da se prošire u gradove. Svake godine se ulovi 400.000 jedinki, a populacija bi se ipak mogla udvostručiti do 2025. godine, prema podacima državnog Instituta za istraživanje lova.

Divlje svinje okupirale Varšavu - koriste ljude da dobiju hranu

U Poljskoj je od 2017. lov na divlje svinje otvoren tokom cele godine. Prema podacima Poljske lovačke asocijacije, 2021. godine bilo je više od 4,6 miliona lova i ulovljeno je 269.000 divljih svinja. Procenjuje se da je Varšava dom za više od 1.000 životinja.


Tagovi

Divlje svinje Lov na divlje svinje Pig Brig zamke Zamke za divlje svinje Andrea Monako


Autorka

Ranka Vojnović

Više [+]

Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.