Pretraživanje tekstova
Globalni sporazum o borbi protiv klimatskih promena, dogovoren lane u Parizu, danas je i zvanično stupio na snagu. Cilj sporazuma iz Pariza je da svetsku ekonomiju udalji od fosilnih goriva u drugoj polovini ovog veka, kao i da se ograniči rast globalne temperature.
Globalni sporazum o borbi protiv klimatskih promena, dogovoren prošle godine u Parizu, danas je i zvanično stupio na snagu, izveštava agencija Rojters, a prenosi RTV. Prema tekstu Sporazuma gotovo 200 zemalja potpisnica će morati da počne da realizuje planove u vezi sa smanjenjem emisije gasova sa efektom staklene bašte.
Kako je izjavila generalna sekretarka Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o promeni klime (UNFCCC) Patrisija Espinosa ovo je trenutak za slavlje, ali i momenat kada treba da pogledamo u budućnost sa trezvenim procenama i novom voljom za rešavanje zadataka koji su pred nama.
Cilj sporazuma iz Pariza je da svetsku ekonomiju "udalji" od fosilnih goriva u drugoj polovini ovog veka, kao i da se ograniči rast globalne temperature na ispod 2 ºC. Predstavnici iz gotovo 200 zemalja sveta će se u ponedeljak, 7. novembra, još jednom sastati u marokanskom gradu Marakešu, gde će dve nedelje razgovarati o ključnim tačkama Pariskog sporazuma, ali i o politikama, tehnologiji i finansijama potrebnim za ostvarivanje ciljeva dogovorenih u Parizu.
Espinosa je, takođe, poručila da vreme ističe jer se globalna emisija gasova sa efektom staklene bašte, koja uzrokuje klimatske promene i njihov uticaj ne smanjuje. Ona je u zaključku izlaganja dodala da je to činjenica koja treba da zauzme centralno mesto na sastanku koji će biti organizovan u Marakešu.
Foto: bigstockphoto.com/jzehnder
Tagovi
Ekologija Klimatske promene Sporazum Pariz Emisija štetnih gasova Efekat staklene bašte Maroko Francuska Patrisija Espinosa UNFCCC
Autor
Više [+]
Marinko je profesor književnosti s višegodišnjim novinarskim iskustvom u elektronskim medijima. Naročito je zainteresovan za teme i zbivanja u agraru, a zamenik je urednika na Agroklubu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Godina 2023., druga dekada juna. Kukuruz u fazi oko 10. listova. Na porodičnom gazdinstvu Dunđerski u toku je bilo tretiranje kukuruza - ali nesvakidašnje! Ne, ovde se nije primenjivao herbicid ni insekticid, nego regulator rasta na osnovu... Više [+]
Godina 2023., druga dekada juna. Kukuruz u fazi oko 10. listova. Na porodičnom gazdinstvu Dunđerski u toku je bilo tretiranje kukuruza - ali nesvakidašnje! Ne, ovde se nije primenjivao herbicid ni insekticid, nego regulator rasta na osnovu rezultata iz višegodišnjih ogleda. Meni vrlo draga slika, jer smo te godine, zahvaljujući ovom tretiranju, uspeli da sačuvamo kukuruz od poleganja nakon niza superćelijskih oluja i imali najbolji prinos u ataru! #RuralFoto #Proizvodnja