Evropska komisija je predstavila "Novi dogovor za oprašivače" za rešavanje alarmantnog pada broja divljih oprašivača u Evropi. Šta to znači za građane i države?
U EU nestaju jedna od tri vrste pčela, leptira i muva lebdilica (naslovna fotografija, op.ur.). Stoga je Evropska komisija predstavila "Novi dogovor za oprašivače" za rešavanje alarmantnog pada broja divljih oprašivača u Evropi, revidirajući Inicijativu EU za oprašivače iz 2018. godine.
U akciju protiv njihovog gubitka uključeni su građani kroz inicijativu "Spasimo pčele i farmere". Obnovljena inicijativa postavlja mere koje treba preduzeti od strane EU i država članica kako bi se do 2030. zaustavio trend pada.
Ovaj dokument nadopunjuje predlog EK za "Zakon o obnovi prirode" iz juna 2022. i ključni je deo Strategije od njive do trpeze kao i biodiverziteta.
Realizovaće se kroz bolje očuvanje vrsta i staništa, njihovo obnavljanje u poljoprivrednim pejzažima, ublažavanje uticaja pesticida, poboljšanje u urbanim područjima, borbom protiv uticaja klimatskih promena, invazivnih stranih vrsta i drugih pretnji kao što su biocidi ili svetlosno zagađenje.
Fokus inicijative biće na unapređenju znanja o smanjenju brojnosti oprašivača, njegovim uzrocima i posledicama. Do 2025. će se uspostaviti sistem praćenja i mapiranje područja na kojem obitavaju.
Komisija će podržati države članice da razviju nacionalne strategije i zajedno s njima će pomoći građanima i poslovnim subjektima da deluju.
Tagovi
Autorka
125
Glasova: 13
U svojoj blizini nemam nikakvu deponiju ili zeleno ostrvo 10,4%
Glasova: 4
Preskupo mi je da odvezem otpad ili platim nekoga da to uradi 3,2%
Glasova: 8
Isti đavo, svejedno će završiti negde u prirodi 6,4%
Glasova: 94
Ne ostavljam otpad u prirodi 75,2%
Glasova: 6
Briga me za otpad, imam drugih problema 4,8%