Pretraživanje tekstova
Cilj predloga zaštite je očuvanje vodenih, močvarnih, livadskih i šumskih staništa kao prioritetnih tipova staništa za zaštitu, čime se obezbeđuje i zaštita divljih vrsta karakterističnih za ta staništa.
Ministarstvo zaštite životne sredine pokrenulo je zaštitu parka prirode Bukinski hrastik, nedaleko od Karađorđeva i Mladenova u opštini Bačka Palanka, prenosi Tanjug.
U informaciji objavljenoj na sajtu Ministarstva, navodi se da je u tom parku prisutan znatan broj retkih i ugroženih vrsta divlje flore i faune, odnosno strogo zaštićenih i zaštićenih vrsta uvrštenih u svetske, evropske i nacionalne crvene liste.
U tekstu se navodi, da se radi o biljnim vrstama od međunarodnog značaja: iđirot (Acorus calamus), vodena bradica (Callitriche palustris) i vodena paprat (Salvinia natans). Međunarodno i nacionalno značajne vrste životinja su: velika hrastova strižibuba (Cerambyx cerdo), veliki jelenak (Lucanus cervus), crvenotrbi mukač (Bombina bombina), barska kornjača (Emys orbicularis), orao belorepan (Haliaeetus albicilla), crna roda (Ciconia nigra), vidra (Lutra lutra) i divlja mačka (Felis silvestris).
Najvredniji i sa stanovišta očuvanja biodiverziteta najznačajniji stanišni tipovi na teritoriji prirodnog dobra su šume i sastojine lužnjaka (Quercus robur) i panonska vlažna zaslanjena livada lisičijeg repka (Alopecurus pratensis).
Cilj predloga zaštite je očuvanje vodenih, močvarnih, livadskih i šumskih staništa kao prioritetnih tipova staništa za zaštitu, čime se obezbeđuje i zaštita divljih vrsta karakterističnih za ta staništa. U granicama zaštite je i park rezidencijalnog kompleksa sa 17 veštačkih jezera, koji čini izuzetno pejzažno oblikovan prostor.
Tagovi
Bukinski hrastnik Zaštita parka prirode Ministarstvo zaštite životine sredine Orao belorepan Divlja mačka
Autorka
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!