Popunjenih 80 odsto mesta koja će se finansirati iz budžeta čini zadovoljnim zaposlene na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu. Cena samofinansirajućih studija nije se menjala
Rentabilna poljoprivredna proizvodnja nije moguća bez primene savremene tehnologije, kao i edukovanih proizvođača. Dok je u srednjoj Poljoprivrednoj školi u Futogu i u gotovo svim školama ovog tipa u državi, upisano manje učenika, na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, zadovoljni su upisom u prvom roku. Prodekan za nastavu, Branislava Belić kaže da je s obzirom na lošu demografsku situaciju, ali i odlazak završenih srednjoškolaca u inostranstvo, prvi upisni rok dobro prošao.
Popunjenih 80 odsto mesta, koja će se finansirati iz budžeta, čini rukovodstvo fakulteta zadovoljnim.
"Mi upisujemo 740 studenata, od toga 565 budžetskih i 175 samofinansirajućih. U prvom upisnom roku upisali smo 453 budžetska i 37 samofinansirajućih. Najveće interesovanje bilo je za veterinu. Smer je popunjen, 50 studenata na budžetu i 10 na samofinansiranju. Kada je reč o ostalim smerovima, veliko interesovanje vlada za fitomedicinu i za agroekonomski smer. Za njih su popunjena budžetska mesta kao i za smer pejzažna arhitektura", kaže Belić.
Na ovim smerovima ostalo je malo samofinansirajućih mesta koja će biti otvorena u septembarskom upisnom roku.
Sagovornica kaže da su blizu popune i smerovi voćarsko - vinogradarski, kao i stočarski smer, na koji se prijavilo 53 od 60 studenata na budžetu. Departman za stočarstvo ove godine izuzetno se angažovao na marketinškim aktivnostima i to je urodilo plodom.
Studenti ovog smera imaće priliku i za kvalitetniju praktičnu nastavu na dobru u Temerinu, koje je stavljeno u funkciju za ove namene. Ohrabruje da je veće interesovanje u odnosu na prošlogodišnje za smer poljoprivredne tehnike. Trećina slobodnih budžetskih mesta ostala je nepopunjena na ratarsko - povrtarskom studijskom programu. Znatno manje interesovanje za upis bilo je za smerove hortikulture i agroturizma, a naročito za smer ređenje voda.
"Za nas je veliko, neprijatno, iznenađenje što je mali broj prijavljenih na smer Agroturizam i ruralni razvoj. Znamo da se ruralni razvoj forsira i smatra se da je budućnost Vojvodine u tom sektoru. Znamo da je voda, navodnjavanje i regulisanje vodenih tokova generalni izazov i nije nam jasno zašto ne postoji interesovanje za ovaj smer. Rukovodstvo fakulteta pozabaviće se ovim problemom", kaže Belić.
Sagovornica kaže da je smer organske poljoprivrede gotovo popunjen. Sve je to u skladu sa trendovima proizvodnje i konzumiranjem hrane proizvedene prema organskim principima.
Kada je reč o studentima koji nisu mogli da se upišu na budžet već na samofinansiranje, različita je cena studijskih programa u odnosu na smer koji se upisuje. Školarina je od 100.000 do 140.000 dinara. Postoje i smerovi koji su i jeftiniji i za koje je potrebno izdvojiti 80.000 dinara. Uprava fakulteta izlazi samofinansirajućim studentima u susret i omogućava im da školarinu plate u nekoliko rata. Inače, cena školarine nepromenjena je u odnosu na prošlu godinu.
Tagovi
Autor