Zaključeno je da će se u budućnosti svi pregovori nastaviti mirnim putem, bez izlazaka na ulice i blokiranja. U slučaju poštovanja odredbi ovog sporazuma, poljoprivrednici neće postavljati dodatne zahteve.
Na osnovu dogovora postignutog 18. jula između predstavnika sedam udruženja poljoprivrednika, premijera Srbije Miloša Vučevića i ministra poljoprivrede Aleksandra Martinovića, danas (22. jul) je zaključen i potpisan sporazum o dogovorenim tačkama. Potpisivanju su prisustvovali predstavnici pet udruženja: "STIG" Požarevac, "Severni Banat-Kikindaˮ, Udruženja proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja, "Složni Pidikanci" i "Brestovački ratari" Banatski Brestovac. Nisu prisustvovali predstavnici Udruženja "Naše mleko" i "Za spas i opstanak stočara zapadne Srbije" koji nisu želeli da potpišu sporazum.
Prisutni predstavnici pet udruženja i ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović stavili su potpise na sporazum koji se tiče ispunjenja sledećih zahteva:
Kako nam je rekao predsednik Udruženja "Stig" Nedeljko Savić, sve je stavljeno na papir, pa će se videti da li će biti i ispunjeno.
"To je neki maksimum koji je mogao da se izvuče, stavljeno je na papir, pa ćemo videti. Predstavnici dva udruženja "Naše mleko" i "Za spas i opstanak stočara zapadne Srbije" nisu hteli da potpišu, jer misle da mogu više da postignu", kaže Savić.
Kako je navedeno u sporazumu, Ministarstvo poljoprivrede će u najskorijem roku predložiti Narodnoj skupštini Zakon o izmenama i dopunama Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju, tako da najkasnije do 15. oktobra 2024. godine budu usvojene izmene.
"Biće uneta odredba koja će glasiti: "Regres za sertifikovano seme isplaćuje se u iznosu do 17.000 dinara po hektaru za istu površinu za koju može da se ostvari pravo na osnovne podsticaje iz člana 17. stav 1. tačka 1) podtačka (1) ovog zakona", precizirali su iz Ministarstva poljoprivrede.
Usaglašeno je i da će se najkasnije do kraja oktobra 2024. godine raspisati javni poziv za regres za sertifikovano seme u iznosu do 17.000 dinara po hektaru, koji će biti isplaćen do kraja ove godine. Takođe, određeno je da će se u saradnji sa predstavnicima udruženja poljoprivrednika najkasnije do kraja septembra 2024. godine utvrditi modalitet za rešavanje problema korišćenja poljoprivrednog zemljišta bez pravnog osnova, na kome nisu rešeni imovinsko pravni odnosi, a u svrhu ostvarivanja prava na podsticaje u poljoprivredi.
"U ovoj godini će biti isplaćen jednokratni podsticaj u iznosu od 40.000 dinara po grlu za odgoj kvalitetne priplodne krave prvotelke, kao i jednokratni podsticaj u iznosu od 60.000 dinara po grlu za odgoj kvalitetne priplodne junice starosti od 12 do 24 meseca. Uslov za isplatu ovog podsticaja biće da proizvođač na gazdinstvu bude u obavezi da ovu junicu zadrži na poljoprivrednom gazdinstvu za period od minimum tri laktacije, odnosno do pet godina starosti."
Kako je još dodato, strane su se usaglasile i da će se preduzeti sve mere da uvoz mleka do kraja godine bude u količinama najviše do količine uvezenog mleka u prošloj godini, za isti
period, ili u manjim količinama. Takođe, u naredna dva meseca preduzeće se sve mere da se poboljša izvoz rafinisanog i nerafinisanog suncokretovog ulja, a biće organizovan sastanak sa najvećim proizvođačima ulja najkasnije do kraja jula. Biće predloženo formiranje radne grupe u kojoj će biti i predstavnici udruženja za koordinaciju aktivnosti za unapređenje robno-tržišnog poslovanja poljoprivrednim proizvodima, a predstavnici udruženja poljoprivrednika biće aktivno uključeni u izradu Strategije poljoprivrede i ruralnog razvoja za period 2025 - 2032. godine i redovno pozivani na sve sastanke povodom izrade strategije.
Zaključeno je da će se u budućnosti svi pregovori nastaviti mirnim putem, bez izlazaka na ulice i blokiranja. U slučaju poštovanja odredbi ovog sporazuma, poljoprivrednici neće postavljati dodatne zahteve.
Detalje pogledajte u dokumentima ispod teksta.
Predstavnici Ujedinjenih udruženja poljoprivrednika Srbije koji su održali mirne proteste u subotu (20. jul) na nekoliko lokacija, čekaju termin za obećani sastanak sa premijerom Srbije Milošem Vučevićem.
"Tražimo izmene Zakona o akcizama za gorivo, izmenu Zakona o PIO fondu, sve što nas je kočilo i za šta nam je trebala validna vlada, da se sve ovo rešava", rekao nam je predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije Goran Filipović.
U okviru Ujedinjenog udruženja deluju Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, Savez udruženja poljoprivednika Banata, Udruženje poljoprivrednika Aradac, uz podršku Novoseljanskih paora, Banatska crnica Nova Crnja i Dolovačkih paora.
Dokumenti
Tagovi
Autorka
Milan Mirkovic
pre 1 mesec
Sta nam vredi gore je nego sto je bilo prinos prepolovljen naftu sam placao 204 i 206 din .dok nisam ispunio bonus,tada sam dobio Nisovu karticu za popust po litri na severu backe bice parcela da nema sta da se kosi.pored svega sta nas snalazi dobili smo resenja za odvodnjavanja uz pretnu zateznih kamata.