Pretraživanje tekstova
Cilj je dogovoren na evropskom nivou, a države članice moći će svoje doprinose da predstave u nacionalnim strateškim planovima.
Postignut je dogovor sa Većem, kojim se nastoje dodatno promovisati obnovljivi izvori energije, kao važni činioci evropskog energetskog miksa.
Sa dogovorenim udelom od 32% obnovljive energije u ukupnom energetskom miksu u 2030. godini pruža se veća energetska sigurnost i nezavisnost Unije, ali se i otvaraju vrata za nove investicije i nova radna mesta. Cilj je dogovoren na evropskom nivou, a države članice moći će svoje doprinose da predstave u nacionalnim strateškim planovima. Takođe, revizijom dogovorenog cilja 2023. godine EU će cilj moći i da se poveća.
Posebno treba pomenuti da će države članice morati da dostignu cilj od 14% obnovljive energije u sektoru saobraćaja. Taj cilj uključuje i očuvanje investicija u "konvencionalna biogoriva" dok će se posebno poticati ulaganja u napredna biogoriva.
Ojačane su uloge i pozicije malih proizvođača energije, kao i pristup održivom korišćenju biomase, zasnovanom na proceni rizika, pri čemu se poštuju nadležnosti država članica za sektor šumarstva. Ipak, Evropski parlament i Veće nisu u dovoljnoj meri prepoznali važnost koju evropska proizvodnja konvencionalnih biogoriva ima u održanju stabilnosti poljoprivrednog sektora (posebno kada je reč o osiguranju dovoljno proteinske hrane za životinje), a koji je u poslednje vreme učestalo izložen ozbiljnim krizama.
Tagovi
Obnovljivi izvori energije Biomasa Evropski parlament Biomasa
Autorka
Više [+]
Željka je diplomirani agronom sa dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednik je portala Agroklub i donosi najnovije vesti iz sveta poljoprivrede!
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!