Pretraživanje tekstova
22. marta obeležava se Svetski dan voda.
Svetski dan voda, 22. mart obeležava se od 1992. odlukom UN, a sa željom da se podseti na važnost zaštite voda, ali i nedostatak pijaće vode u mnogim zemljama sveta.
Voda je dobro od opšteg interesa. Bogatstvo svake zemlje. Vlasništvo svih građana koje služi za zadovoljavanje opštih i pojedinačnih potreba. Voda pokriva 71% zemljine površine, ali je samo 2,5% svih vodnih resursa pijaća voda. Raspoložive količine pijaće vode se konstantno smanjuju zbog porasta potrošnje, zbog različitih zagađenja, ali i lošeg gazdovanja. Procene su da već sada skoro milijardu ljudi na svetu nema pristup čistoj pijaćoj vodi, a procenjuje se i da će u narednoj deceniji potrošnja vode rasti i da će 2025. godine potrošnja biti povećana za 58% u odnosu na sadašnju. Zato čista pijaća voda se smatra kapitalnim resursom svake zemlje.
Od 2005. do 2015. godine, Svetski dan voda obeležavao se pod sloganom "Voda za život", dok se ove godine obeležava pod sloganom "Bolja voda, bolja radna mesta".
Srbija raspolaže dovoljnim količinama vode za zadovoljavanje sopstvenih potreba, ali samo ukoliko je racionalno koristi. Iz Ministarstva poljoprivrede poručuju kako je dalji razvoj javnog sistema vodosnadbevanja, koji će za naše građane značiti siguran pristup kvalitetnoj i zdravstveno bezbednoj vodi za piće, jedan je od prioritetnih vodoprivrednih ciljeva Srbije.
Od izuzetne važnosti je racionalno korišćenje vodnih resursa, kao zaštita od različitih izvora zagađenja voda i vodotokova. Zato vodu moramo da štedimo i da čuvamo - svakog dana, na svakom mestu i u svakoj prilici. Ono što nama danas izgleda malo i nebitno nekom drugom u budućnosti će značiti mnogo. Ključ je kako rukujemo vodom i to je problem, koji treba da nam bude prioritet.
Foto:bigstockphotos.com;Akinshin Ilya
Izvori
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije
Tagovi
Svetski dan voda Zaštita voda Pijaća voda Racionalno korišćenje vode Vodini resursi Potrošnja vode
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA! Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire. Zaraženi deo st... Više [+]
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA!
Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire.
Zaraženi deo stabla je uvek tanji od zdravog dela, pa biljke poležu - zbog čega je ova bolest poznata po nazivu "poleganje rasada". Biljke u trenucima početne infekcije mogu da izgledaju potpuno normalno - čak i kada biljke polegnu, kratak vremenski period ne gube normalan izgled listova, ali nakon toga vrlo brzo dolazi do odumiranja biljke.
Na obolelim delovima biljaka primećuju se beličasti končići koji se protežu i na površini zemljišta. Iz obolelih biljaka zaraza se brzo širi na zdrave biljke, tako da može doći do potpunog propadanja rasada.
Širenju bolesti poleganja rasada poguduju
✅ prevelika vlažnost zemlišta
✅ velika gustina zasađenih biljaka
✅ slabo provetravanje plastenika
Gajene biljke najosetljivije su U FAZI NICANJA! . U kasnijim fazama mogu se javiti simptomi u prizemnom delu stabla, ali retko kada dolazi do propadanja biljke. Simptomi na starijim biljkama manifestuju se u vidu pega i nekroze na donjem delu stabla, žutila, smanjenog porasta biljke i smanjenog prinosa.
Kako biste zaštitili rasad od bolesti poleganja, savetujemo da primenite sledeće mere:
✅ Obezbedite lakša i ocedita zemljišta, kako ne bi došlo do zadržavanje vode na pojedinim mestima.
✅ Rasađivanje obavite onda kada je najavljeno toplo i vedro vreme u narednih 7 do 10 dana od trenutka sadnje ili setve.
✅ Pravovremeno koristite fungicide za suzbijanje patogena u rasadima.
Pored pravilnog zalivanja i dobre provetrenosti, naši stručnjaci za povrtarstvo savetuju primenu preparata✅ BALB ✅u koncentraciji 0,2%, pre rasađivanja i neposredno posle rasađivanja.