Pretraživanje tekstova
U pitanju je visokopatogena avijarna influenca kod divljih ptica koja ima zoonotski karakter, odnosno, moguće je da se bolest prenese sa zaraženih životinja i na ljude.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske zvanično je objavilo saopštenje o pojavi ptičjeg gripa koji je potvrđen u jednom izolovanom slučaju kod uginulog labuda u gradu Gradiška.
U pitanju je visokopatogena avijarna influenca kod divljih ptica koja ima zoonotski karakter, odnosno, moguće je da se bolest prenese sa zaraženih životinja i na ljude. Po dobijanju sumnje i prvih rezultata bolesti, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je donelo Rešenje na osnovu kog su utvrđene mere koje se sprovode u zaraženom i ugroženom području od bolesti avijarna influenca kod divljih ptica u cilju suzbijanja i sprečavanja širenja pomenute zarazne bolesti.
Zaraženim područjem u skladu sa Rešenjem smatra se teritorija od najmanje tri kilometra u poluprečniku dok ugroženo područje obuhvata krug od najmanje deset kilometara u poluprečniku od žarišta, odnosno lokacije na kojoj je pronađena uginula ptica.
Preventivno, ali i kod utvrđivanja bolesti, vlasnici živine treba da sarađuju sa sa veterinarskom službom. Od domaće, najosetljivije su kokoške i ćurke dok se kod pataka i gusaka pojavljuje u blažoj formi. Divlje ptice koje žive uz vodu, posebno divlje patke, često su otporne na bolest i retko pokazuju kliničke znakove bolesti, ali mogu biti rezervoar virusa kojeg izlučuju u spoljnu sredinu i time predstavljaju glavnu opasnost za širenje gripe na domaće ptice.
Kada se pojavi na gazdinstvu, dovodi do velikih ekonomskih gubitaka, ogromnih razmera, koji se ispoljavaju kao uginuća i obavezna neškodljiva uklanjanja obolelih jata, kao i kroz zabrane kretanja živine i prometa proizvoda od ovih životinja.
Tagovi
Ptičji grip Avijarna influenca Zoonoza Preventivne mere Uginuli labud Divlji labud Ekonomski gubici
Autor
Više [+]
Ivana Živanić, dipl.ing-master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbedne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika,... Više [+]
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika, botanička štampa, osvojila je nagradu za najinovativniju i najeksperimentalniju kolekciju na modnom takmičenju Mittelmoda u Milanu 2017. Uskoro više...