Pretraživanje tekstova
Štetočine su odgovorne za oko 10 odsto gubitaka useva godišnje. Kontrolisati ih mogu ptice grabljivice i beskičmenjaci - insekti. Gde su najefikasniji?
Poznato je da su grabljivice puput ptica, ali i insekata efikasni u suzbijanju različitih štetočina na usevima. Naučnici su objavili da mogu biti i efikasna alternativa pesticidima, piše France 24.
Štetočine su odgovorne za oko 10 odsto gubitaka useva godišnje zbog čega su naučnici u Brazilu, Sjedinjenim Američkim Državama i Češkoj analizirali prethodna istraživanja o njihovoj kontroli uz pomoć ptica, pauka ili pak buba. Otkrili su da oni pomažu u smanjenju populacije štetočina za više od 70 odsto, dok su prinosi useva povećani za 25 odsto.
"Očuvanje prirodnih grabljivica ključno je za osiguranje kontrole štetočina u budućnosti s obzirom na neizbežne klimatske promene", rekao je glavni autor studije Gabriel Boldorini, doktorant na Saveznom univerzitetu za ruralni razvoj "Pernambuco" u Brazilu. Naučnici smatraju da pesticidi dovode do gubitka bioraznovrsnosti, zagađenja vode i zemljišta te rizika za ljudsko zdravlje.
Grabljivice su bile efikasnije u regijama gde su zabeležene veće promene u količini kiše, odnosno oscilacija između sušnih i razdoblja obilnih padavina.
Što je više vrsta, to ekosistemi bolje funkcionišu. Ali, zanimljivo je i otkriće da je imati jednu vrstu grabljivica jednako efikasno kao i više njih.
Klimatske promene i povećanje nivoa ugljen dioksida utiču i na prinos useva i na dinamiku štetočina, odnosno oni se šire na nova područja, ali se i povećavaju njihove stope preživljavanja.
U međuvremenu, druge studije su pokazale da su beskičmenjaci važni za zdravlje ekosisteme koji je u globalnom rapidnom opadanju zbog čega je njihovo očuvanje jako važno.
Tagovi
Alternativa pesticidima Zaštita bilja Povećanje pirnosa Kontrola štetočina Ptice grabljivice Gubitak raznovrsnosti
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika,... Više [+]
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika, botanička štampa, osvojila je nagradu za najinovativniju i najeksperimentalniju kolekciju na modnom takmičenju Mittelmoda u Milanu 2017. Uskoro više...