Ovim predlozima izmeniće se bilateralni sporazumi EU sa Srbijom, Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom, Severnom Makedonijom, Albanijom i još 14 zemalja.
Evropska komisija usvojila je paket predloga kojima je cilj da povećaju trgovinu između Evropske unije i susednih zemalja u Paneuro-mediteranskoj regiji (PEM) i time doprinesu ekonomskom oporavku nakon izbijanja virusa korona.
Doneti predlozi modernizovaće preferencijalne (povlašćene) trgovinske sporazume EU-a sa 20 trgovinskih partnera PEM-a čineći relevantnim pravila o poreklu, u tim sporazumima fleksibilnijima i povoljnijima za poslovanje.
"Moramo da učinimo sve što možemo kako bismo olakšali trgovinsku i ekonomsku aktivnost između EU-a i naših komšija na evro-mediteranskom području i promovisali regionalnu integraciju. To će, takođe, pomoći zemljama poput Libana da se oporave i obnove, a istovremeno će pružiti podršku evropskim kompanijama u pristupu novim tržištima", poručio je Paolo Đentiloni, poverenik za privredu.
Ovaj paket koji predstavlja korak prema modernizaciji Konvencije PEM, sastoji se od 21 predloga odluka Veća kojima će se u trgovinskim sporazumima EU sa većinom susednih zemalja obezbediti prilagođena pravila o poreklu.
U 2019. godini trgovina s tim zemljama bila je vredna 677 milijardi evra, što je gotovo polovina preferencijalne trgovine EU.
Odredbe će olakšati proizvodima prednost trgovačkih preferencija, poput:
"Nova pravila, koja su rezultat deset godina pregovora, primenjivaće se uz pravila iz Regionalne konvencije o panevro-mediteranskim preferencijalnim pravilima o poreklu (PEM Konvencija), dok se očekuje revizija Konvencije, koja je trenutno u toku. Pravila o poreklu koja se primenjuju samostalno, kao i sprovedene odredbe o poreklu deo su carinskog zakonodavstva EU-a", ističu iz Komisije.
Ovim predlozima menjaju se bilateralni sporazumi EU sa Srbijom, Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom, Severnom Makedonijom, Albanijom, Islandom, Lihtenštajnom, Norveškom, Švajcarskom, Farskim ostrvima, Turskom, Egiptom, Izraelom, Jordanom, Libanom, Palestinom [1], Gruzijom, Republikom Moldavijom, Ukrajinom.
[1] Delimično priznata država na Bliskom Istoku. U novembru 2012. nakon glasanja u Generalnoj skupštini UN, kada je Palestini dodeljen status države posmatrača u Ujedinjenim Nacijama.
Tagovi
Autorka