Glavna sfera interesovanja poljoprivrednika koji dolaze u poljoprivredne apoteke je svakako zaštita ratarskih, povrtarskih i voćarskih kultura od bolesti i štetočina, blagovremena primena i tačna doza određenog preparata, kao i karenca.
Svim poljoprivrednim proizvođačima kako u svetu, tako i kod nas je izuzetno važno kada i kako primeniti određeni preparat u zaštiti i ishrani biljaka. Kako bi imali što kvalitetniji i veći prinos, treba se na vreme informisati oko čitavog procesa proizvodnje i tako izbeći moguće komplikacije. Trgovina "Goran" iz Knjaževca se već više od dve decenije uspešno bavi prodajom preparata za zaštitu i ishranu bilja, stočne hrane, ali i otkupom svežeg voća i žita.
Sa ukupno osam poljoprivrednih apoteka koje se nalaze u Knjaževcu, Boljevcu, Zaječaru, Boru, Soko banji, Sikolu i Zlotu snabdeva veći deo gazdinstava na nivou istočne Srbije svim potrebnim agrorepromaterijalom koji se koriste u agraru.
"Glavna sfera interesovanja poljoprivrednika koji dolaze u kod nas je svakako zaštita ratarskih, povrtarskih i voćarskih kultura od bolesti i štetočina, blagovremena primena i tačna doza određenog preparata, kao i karenca. Takođe, mnogima je važna cena, a s obzirom da u apoteci posedujemo veliki broj preparata sa istom aktivnom materijom, različitih proizvođača, ostavljamo poljoprivrednicima pravo na izbor, od nešto jeftinijih do onih najskupljih preparata", ističe master diplomirani inženjer fitomedicine Miloš Miletić i dodaje da kupci tokom sezone imaju razne pogodnosti za poljoprivrednike u vidu popusta na određene preparate kao i mogućnost sklapanja ugovora na odloženo plaćanje, u ratama.
Prema Miletićevim rečima, problem nastaje kada poljoprivrednik ne posluša savet i preporuku stručnog lica u apoteci, pa dođe do potencijalnih šteta.
"Imali smo slučaj da je poljoprivrednik na svoju ruku duplirao dozu herbicida koji sadrži dve aktivne materije: florasulam i 2,4D-2 etilheksilestar i koristi se protiv jednogodišnjih širokolisnih i nekih višegodišnjih korova. Pšenica je počela da bledi, a listovi su dobili žutu boju, ali se srećom odreagovalo na vreme, pa se uz primenu biostimulatora i aminokiselina uspešno oporavila.
Kako bi se izbegle dodatne komplikacije i troškovi u proizvodnji, neophodno je ispratiti sva uputstva u vezi sa određenim preparatom. Tretiranje treba obaviti po suvom, tihom i umereno toplom vremenu, pri dnevnoj temperaturi preko deset stepeni."
Uskoro nas očekuje tretiranje voćnih vrsti bakarnim preparatima u kombinaciji sa mineralnim uljem zbog prezimljavajućih formi štetnih insekata u zasadima voća. Primena bakra kod gotovo svih voćnih vrsti je izuzetno važna, jer utiče na smanjenje potencijalnih bolesti i štetočina i u toku vegetacije. Kod nekih voćnih vrsti se primenjuje pre početka vegetacije i u fazi bubrenja pupoljaka kao što je to slučaj sa šljivom, pa se tretiranje bakrom obavlja dva puta, dok se kod kajsije tretira jednom i to u fazi mirovanja.
Važno je istaći da se takozvano "plavo prskanje" na proleće primenjuje tako što se poveća količina vode, pa je tako za jedan hektar potrebno 600 do 1.000 l uz dodatak bakarnog preparata. Pojedini preparati imaju jedinstvenu formulaciju mineralnog ulja i bakarnog oksihlorida za suzbijanje štetnih insekata i grinja u zasadu jabuke. U koncentraciji 2-3% efikasno suzbija crvenu voćnu grinju i jaja lisnih vaši od faze bubrenja pupoljaka pa do faze mišijih ušiju. Takođe, pored kombinacije bakarnog oksihlorida i mineralnog ulja poželjno je dodati i insekticid radi što uspešnijeg tretmana i to na bazi cipermetrina - kod jabuke.
Primena bakarnih preparata se obavlja i u jesen i to nakon opadanja lišća. Podjednako je važno tretiranje i na jesen i u proleće zbog potencijalne pojave bolesti i štetočina, a naročito prezimljavajućih formi insekata.
Svakako je najvažnije saslušati proizvođača, na osnovu toga dati stručan savet i uz zajednički dogovor postići cilj, a to je što uspešnija i kvalitetnija proizvodnja sa što manje komplikacija.
Tagovi
Autorka
Jovana Cvetković
pre 2 godine
Naravno, podjednako je važno i jesenje i zimsko tretiranje bakarnim preparatima negde u martu mesecu kada to uslovi dozvole, naročito zbog prezimljavajućih formi patogena koji se mogu aktivirati u proleće.
Dejan Jegarski
pre 2 godine
Dali je potrebno (ako je sjeseni voće oprskano bakarnim uljem)promenuti preparat u proleće? Hvala!