Proizvođači rakija iz Šumadije imaju zajednički cilj - da se proizvodnja domaće rakije podigne na veći nivo, a sve sa etiketom zaštićenog geografskog porekla.
U bogatoj i plodnoj Šumadiji svaki domaćin je znao da ispeče dobru rakiju. Šljivovica je postala deo tradicije, koju sada treba zaštiti i ponuditi tržištu kao brend Šumadije. Sa tom misijom je pre godinu dana i osovana asocijacija "Šumadijska rakija" uz podršku Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja.
Asocijacija je u početku brojala svega osam članova, a danas nas je već 17, priča Jovanka Marović, vlasnica destilerije Dramić i članica regionalna asocijacije proizvođača rakije. Hobi i porodična tradicija prerasli su u mali biznis, pa se ova dugogodišnja novinarka okrenula pionirskom poduhvatu - promocija domaće, šumadijske rakije kao brenda.
"U Šumadiji bukvalno odrastate uz kazan, po mirisu možete da odredite koja je rakija i da je napravljena od najboljeg voća. To se sve nekako podrazumeva. Današnji zahtevi tržišta u vezi su i nekim drugim uslovim, pre svega proizvodima sa zaštićenim geografskim poreklom. U Asocijaciji, koja okuplja pre svega registrovane proizvođače, učimo kako da se bolje pozicioniramo na tržištu i predstavimo ono najbolje šta imamo", priča Marovićeva.
Vizija domaćih destilerija, brendiranje šljivovice i promocija regije Šumadije, dobija prve obrise. Projekat "Šumadijska šljiva" okupio je šest šumadijskih opština i udružio proizvođače rakija u zajedničkom cilju - da se proizvodnja domaće rakije podigne na veći nivo, a sve sa etiketom zaštićenog geografskog porekla. A da su na pravom putu, svedoči i sve veće interesovanje mladih proizvođača. Njih dvoje je kroz podršku dobilo opremu, odlučilo da ostane na selu i nastavi tradiciju proizvodnje rakije na savremen način.
Šumadija je dobila i potpuno nov turistički proizvod. Pet destilerija izgradilo je degustacione sale, pa turisti i ljubitelji dobre kapljice sada mogu da se upoznaju sa procesom proizvodnje rakije."Ovo je u svetu uveliko praksa. Turisti na taj način mogu ne samo da kupe neki proizvod, već i da obiđu destileriju, upoznaju se sa načinom proizvodnje rakije i probaju ono što Šumadija ima da ponudi", kaže Marovićeva.
Vinari Šumadije postavili su ovu regiju na vinsku mapu Evrope a njihovim stopama krenuli su i proizvođači rakije. Elaborat za zaštitu geografskog porekla i usvajanje zajedničke recepture i tehnologije za proizvodnju Šumadijske šljivovice predat je u Ministarstvo poljoprivrede i proizvođači sa nestrpljenjem očekuju analizu.
"Etiketa zaštićenog geografskog porekla ne garantuje samo kvalitet, već donosi i bolju poziciju na tržištu. Naša rakija napravljena od najboljeg srpskog voća, miriše na Šumadiju i sa ovom etiketom naći će svoje mesto među najboljima", poručuju iz Udruženja.
Šljiva je oduvek bila zaštitni znak Šumadije, pa je ova rakija i najdominantnija kod domaćih destilerija. Osim najpoznatije šljivovice, kvalitetne rakije prave se i od dunje, kajsije, kruške viljamovke. A ovdašnji proizvođači ističu da je talasasta Šumadija majka kvalitetne šljivovice. Razliku čini pre svega geografski položaj i visina na kojoj se gaji najkvalitetnije voće.
"Nadmorska visina od preko 250 metara, najkvalitetnije voće iz naše zemlje i tradicija proizvodnje čini našu rakiju najboljom na svetu", tvrde u Asocijaciji "Šumadijska rakija".
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorka
182
Glasova: 96
Da, podređene su 52,7%
Glasova: 23
Ne, dominantnije su u odnosu na muškarce 12,6%
Glasova: 48
Ne, ravnopravne su 26,4%
Glasova: 15
Ne zanima me ova tema 8,2%